Jak dbać o skórę szyi i dekoltu?

Jak dbać o skórę szyi i dekoltu?


Wiele kobiet podczas swojej codziennej pielęgnacji zapomina o obszarze szyi i dekoltu. Niestety, ale skóra tych okolic również wymaga troski, aby pozostać w dobrej kondycji. Co więcej, charakteryzuje się ona cieńszą warstwą tkanki podskórnej i posiada mniej gruczołów łojowych od reszty naszego ciała. W efekcie starzeje się ona dużo szybciej niż nasza twarz, a brak pielęgnacji znacznie przyspiesza ten proces.

Oczyszczanie to podstawa
Zanim przejdziesz do jakichkolwiek zabiegów, powinnaś dokładnie wyczyścić skórę szyi i dekoltu. Dzięki temu unikniesz powstawania niedoskonałości, a kosmetyki, z których później skorzystasz, będą dużo lepiej wchłaniać się w oczyszczony naskórek. Jeśli nałożyłaś na te okolice podkład kryjący lub krem z filtrem UV, wieczorem postaw na oczyszczanie dwuetapowe. Na czym ono polega? Pierwszym etapem jest zmycie wierzchniej warstwy kosmetyków przy pomocy środka myjącego. W tej roli doskonale sprawdzają się zemulgowane olejki, które w kontakcie z wodą schodzą z Twojej skóry wraz z zanieczyszczeniami. Następnym etapem jest usunięcie resztek olejku i innych zabrudzeń z okolic szyi i dekoltu. Użyj do tego delikatnego detergentu z naturalnym składem, unikaj mydeł. Rano wystarczające będzie wykorzystanie jednego etapu. Jeśli jesteś posiadaczką cery suchej, postaw na wersję z olejkiem. W przypadku cery tłustej lepszą opcją będzie zmycie łoju i wieczornych kosmetyków przy pomocy tradycyjnego środka myjącego. Nie zapominaj o tonizacji na koniec! Woda oraz większość preparatów oczyszczających ma pH dużo wyższe od naszej skóry.

SPF 50+ - gwarancja młodej i jędrnej skóry
Większość kobiet inwestując krocie w kosmetyki odmładzające, liczy na cofnięcie lub chociaż zatrzymanie czasu. Tymczasem najlepszym preparatem zapobiegającym powstawaniu oznak starzenia się jest… krem z filtrem SPF 50+. Używany nie tylko podczas wielogodzinnego opalania się na plaży w Egipcie, ale każdego dnia, nawet jeśli tkwimy w pracy kilkanaście godzin, a za oknem plucha. Promienie słoneczne UVA są dla nas niewidoczne, ale mają niezwykle szkodliwy wpływ na naszą skórę. W przeciwieństwie do UVB nie powodują oparzeń słonecznych, dlatego wiele osób zaprzestaje ochrony przeciwsłonecznej wraz z końcem sezonu wakacyjnego. Jeśli zależy Ci na utrzymaniu gładkiej i jędrnej skóry, stosują ją przez cały rok.

Serum czy krem? Co wybrać?
Wiele z nas podczas zakupów pewnie zastanawiało się, jaka jest różnica między tymi dwoma produktami. Przede wszystkim, serum jest preparatem w skondensowanej formie. Wystarczy jedynie 5 kropli na obszar szyi i dekoltu, aby doskonale spełniało swoją funkcję. Z tego samego względu nie jest to kosmetyk, który poradzi sobie z zatrzymaniem wilgoci w naskórku. Krem jest produktem, który nie będzie charakteryzować się mocnym działaniem składników aktywnych, ale doskonale sprawdzi się w roli wieczornego nawilżacza skóry. W przypadku cer tłustych najlepszym wyborem jest serum, posiadaczkom cer suchych lepiej posłuży krem.

SPA day w Twoim domu
Jeśli marzy Ci się dzień SPA, ale Twoje fundusze nie pozwalają Ci wybrać się do centrum Wellness, nic straconego. Wystarczy kilka kosmetyków i nieco kreatywności, aby stworzyć centrum odnowy biologicznej w swoim domu. Co możesz dodać do rytuału, aby zadbać o skórę swojej szyi i dekoltu? -oczyszczanie i masaż olejkami,
-peeling mechaniczny lub enzymatyczny,
-maseczka z glinki dostosowanej do potrzeb naszej cery,
-stonizowanie skóry,
-nałożenie kremu pielęgnacyjnego lub serum.

Zdrowie psychiczne w dobie pandemii

Zdrowie psychiczne w dobie pandemii

Jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne w dobie pandemii
Stan permanentnej izolacji z jakim mierzy się współczesne społeczeństwo w związku z pandemią COVID-19, powoduje u wielu jednostek narastające frustracje emocjonalne. Choć świat zmaga się z problemem już od ponad dwóch lat, a ludzie pozornie odnaleźli swój rytm oraz zaadaptowali się do nowej rzeczywistości, to tak naprawdę za zamkniętymi drzwiami wielu mieszkań toczy się nierówna walka ze stresem, ciągłym napięciem, a przede wszystkim odosobnieniem. Jak radzić sobie z problemami natury egzystencjonalnej, kiedy tkwimy w czterech ścianach, w niezmiennym otoczeniu tych samych ludzi, w podsycanej przez media atmosferze zaszczucia oraz ciągłego testowania?  
 
Pandemia – inkubator starych problemów
Wiele małżeństw nie przetrwało próby izolacji, gdyż okazało się, że partnerzy nie byli w stanie przebywać ze sobą dwadzieścia cztery godziny na dobę. To smutne lecz prawdziwe stwierdzenie. Okazuje się, że pandemia zadziałała niczym inkubator dla starych – nawarstwiających się latami – problemów. Miesiące a może i nawet lata ciągłego napięcia i stresu strawiły część zasobów emocjonalnych, które do tej pory pozwalały stabilizować codzienną rutynę. Weźmy np. hipotetyczną sytuację w której kobieta poślubiła wiecznie pesymistycznego wręcz depresyjnego mężczyznę. Przed pandemią swobodnie spotykała się z przyjaciółmi, prowadziła wiele spontanicznych rozmów. Mogła pozytywnie naładować się na zewnątrz, by stworzyć dla siebie energetyczną przeciwwagę. Swoistą tarczę na kontakty domowe. Dawało jej to siłę, by znosić nastroję męża. W momencie gdy tej odskoczni zabrakło, jakaś nić porozumienia pomiędzy dwojgiem najbliższych sobie ludzi pękła, a kobiecie dziś coraz trudniej spojrzeć na swego wybranka bez odrazy. 
 
Co zatem zrobić by nie dać się zwariować?
Wspomniany wyżej przypadek to tylko jeden z wielu dramatów pandemicznej rzeczywistości. Rozpady rodzin, depresja dorosłych i dzieci – wynikająca z izolacji w związku z pracą lub nauką w trybie zdalnym, a co za tym idzie z brakiem kontaktu ze współpracownikiem czy rówieśnikiem. Człowiek jest zwierzęciem stadnym, największy outsider w długoterminowym ujęciu odczuwa niedostatek relacji. Jak radzić sobie z odosobnieniem w tych trudnych czasach?

Wracajmy do aktywności sprzed pandemii
Skoro świat pozbawił nas naszych odskoczni – stwarzajmy nowe. Jeśli nie możliwym okazuje się robienie czegoś na dawnych zasadach – zmieńmy formułę. Musimy zastanowić się nad tym jaką konkretnie potrzebę zaspokajała uprawiana przez nas do tej pory działalność. Ktoś tęskni za nocnym życiem, za weekendowymi imprezami w klubach – czy stymulującym bodźcem w tym danym przypadku była możliwość zawierania nowych spontanicznych znajomości, czy może taniec sam w sobie jako element ruchu? Kiedy zlokalizujemy rdzeń problemu, łatwiej będzie odnaleźć satysfakcjonujący zamiennik. W pierwszym przypadku może warto założyć konto na portalu randkowym, dołączyć do dedykowanej grupy na Facebooku; w drugim zainwestować w indywidualną naukę tańca z wykwalifikowanym trenerem lub po prostu zacząć biegać.

Kreujmy możliwości spotkań 
Strach przed zarażeniem zredukował życie towarzyskie Polaków do całkowitego minimum. Aby zapobiec destrukcyjnym skutkom alienacji na naszą psychikę, powinniśmy postawić na kontakt telefoniczny lub poprzez komunikatory wideo. Nie obawiajmy się wyjść z inicjatywą, nasi dawni przyjaciele i znajomi prawdopodobnie również tęsknią za rozmową, mają potrzebę wygadania się. Aranżujmy również niewielkie spotkania w realu z zachowaniem podstawowego reżimu sanitarnego.     
 
Sęk w tym by nie bać się żyć
Izolacja fizyczna nie zawsze musi iść w parzę z izolacją psychiczną. Obostrzenia i ograniczenia eliminują z naszego życia wiele form rozrywki i aktywności. Sami musimy odnaleźć alternatywę dla swoich dotychczasowych odskoczni. Nie zapominajmy również o budowaniu relacji z innymi ludźmi. To że kogoś nie ma z nami w jednym pokoju, nie oznacza, że nie da się z tą osobą skontaktować. Jeśli żaden gość nie puka do naszych drzwi, to poszukajmy go w oknie. Oknie komunikatora wideo np. Pamiętajmy, że rozmawiać można nie tylko w cztery oczy, a poplotkować przy kawie można z powodzeniem również online

Jak przywrócić skórze blask i jędrność?

Jak przywrócić skórze blask i jędrność?

Piękna, rozświetlona cera jest celem, do którego w swej pielęgnacji dąży zdecydowana większość kobiet i mężczyzn. Niestety wskutek starzenia się skóry, negatywnego wpływu czynników zewnętrznych, a czasem też niewłaściwej pielęgnacji, skóra miewa momenty gorszej formy, gdy staje się szara, zmęczona i nie wygląda zdrowo. Jak sprawić, by cera odzyskała swój promienny wygląd?


Po pierwsze - oczyszczanie cery
Prawidłowe oczyszczanie twarzy jest niezwykle istotne, niezależnie od typu cery. Stosowane preparaty oczyszczające powinny być delikatne i nie naruszać bariery hydrolipidowej skóry. Wiele osób - zwłaszcza kobiet, które stosują na co dzień pełny makijaż - jest przekonanych, że dokładne oczyszczenie mogą zapewnić im jedynie bardzo silnie myjące żele, które przy okazji wysuszają cerę. Jest to błąd i nie należy go popełniać nawet w przypadku cery tłustej. Nadmierne oczyszczanie cery może bowiem przynieść skutki odwrotne do zamierzonych. Wysuszona, wyjałowiona skóra zaczyna się bronić, w efekcie produkuje jeszcze więcej sebum. Rezultatem jest zwiększone przetłuszczanie się skóry i tendencja do wyprysków.
Co zatem zrobić, gdy skóra potrzebuje porządnego oczyszczenia z kosmetyków pielęgnacyjnych, kremu SPF i wodoodpornego makijażu? Odpowiedzią jest oczyszczanie wieloetapowe, gdzie pierwszym etapem może być np. olejek do demakijażu, a drugim delikatna pianka oczyszczająca. W przypadku wyjątkowo opornych zanieczyszczeń pomiędzy tymi krokami można jeszcze wprowadzić przemycie twarzy płynem micelarnym.


Po drugie - nawilżanie cery
Dostarczanie cerze składników nawilżających jest niezbędnym etapem  pielęgnacji każdej skóry, niezależnie od jej typu i wieku. Świadoma pielęgnacja skóry zakłada systematyczne jej nawilżanie i zapobieganie odwodnieniu. Jeden z najważniejszych kroków ku pięknej cerze jest bardzo prozaiczny i przez to często pomijany. Chodzi oczywiście o picie wystarczającej ilości płynów - odwodnienie organizmu odbija się bowiem także na kondycji skóry, która staje się sucha, szorstka, i ma niezdrowy koloryt.
Bardzo istotne są oczywiście dobre kosmetyki nawilżające - w tym mgiełki i toniki, a także serum ze składnikami aktywnymi (np. z kwasem hialuronowym). Takie formy nawilżania są odpowiednie o każdej porze roku, poleca się je jako etap pielęgnacji stosowany po oczyszczeniu twarzy, a przed nałożeniem kremu.


Po trzecie - cykliczny rytuał detoksykujący
Prócz codziennej rutyny pielęgnacyjnej warto wprowadzić do swojego harmonogramu kosmetycznego również takie zabiegi, które są wykonywane w większych odstępach czasu. Powinny być one dopasowane do typu i potrzeb cery. Wśród tych drobnych rytuałów mogą znaleźć się np. maseczki z glinką lub inne sposoby na bezpieczne i dokładne oczyszczenie porów. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku cer mieszanych i tłustych.
Ciekawym sposobem na oczyszczenie skóry jest zabieg z udziałem domowej sauny. Polega on na rozszerzeniu porów przy pomocy ciepłej pary (można zrobić w warunkach domowych tzw. "parówkę", czyli kąpiel parową lub użyć w tym celu wapozonu, czyli specjalnego urządzenia kosmetycznego, które wytwarza parę). Po poddaniu skóry działaniu ciepłej pary, można nałożyć na twarz oczyszczającą maseczkę. Po zakończeniu zabiegu należy zaaplikować na skórę grubszą warstwę nawilżającego kremu. Warto dodać, że zabieg sauny na twarz nie jest wskazany dla osób o skórze naczynkowej.


Po czwarte - dbanie o barierę hydrolipidową
Delikatne oczyszczanie, wspomniane na początku tego artykułu, jest bardzo ważne w dbaniu o warstwę wodno-tłuszczową skóry, ale z reguły samo w sobie nie jest wystarczające. Dbanie o barierę ochronną skóry należy uwzględnić również w pozostałych krokach pielęgnacyjnych. Niezwykle pomocne w odbudowie płaszcza hydrolipidowego skóry są oleje - np. olej z dzikiej róży lub konopny. Warto wprowadzić je do pielęgnacji. Olej konopny zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ jest odpowiedni nawet dla cer tłustych i mieszanych z uwagi na niewielką komedogenność. Oleje pielęgnacyjne najlepiej stosować w pielęgnacji wieczornej, w połączeniu z kremem. Na ogół olej jest ostatnim składnikiem rutyny pielęgnacyjnej, nakładanym na twarz w niewielkiej ilości zaraz po kremie.


Po piąte - wprowadzenie do pielęgnacji składników antyoksydacyjnych
W pielęgnacji rozświetlającej i przeciwstarzeniowej bardzo ważne są składniki antyoksydacyjne, czyli zapobiegające powstawaniu wolnych rodników. Jednym z najsilniejszych antyoksydantów jest witamina C, czyli popularny kwas askorbinowy, który jest składnikiem aktywnym w wielu preparatach pielęgnacyjnych, od kremów aż po serum. Jak działa witamina C w kosmetykach? Rozświetla cerę, wyrównuje koloryt i redukuje plamy pigmentacyjne, czyli ma szerokie spektrum działania i daje efekty w postaci piękniejszej, zdrowiej wyglądającej skóry.
Szczególnie wartym uwagi kosmetykiem jest serum z witaminą C, które można stosować codziennie, także w ciągu dnia. Ponieważ kwas askorbinowy jest substancją dość niestabilną i wymaga od kosmetyku bardzo niskiego pH (poniżej 3,5), dość powszechnie stosuje się pochodne witaminy C, które są bardziej trwałe, a przy tym przez swoje delikatniejsze działanie są też bardziej polecane dla wrażliwych cer.


Po szóste - regularna eksfoliacja
Bardzo ważnym krokiem w pielęgnacji każdego typu cery jest eksfoliacja, czyli złuszczanie. Współcześnie odchodzi się od stosowania peelingów mechanicznych na rzecz tych enzymatycznych lub z kwasami owocowymi. Peelingi tego typu nie mają drobinek, które mogłyby podrażnić delikatną skórę, a złuszczają dzięki obecności substancji takich jak np. kwasy owocowe. Dostępne są preparaty złuszczające o różnym stężeniu i sile działania - dla delikatnych skór lub w czasie przyzwyczajania cery do eksfoliacji warto wybierać te najłagodniejsze.


Po siódme - ochrona przeciwsłoneczna
W pielęgnacji przeciwstarzeniowej najważniejsza jest ochrona przed negatywnym wpływem promieniowania UV. Dobry krem z filtrem to podstawa, nie tylko latem, ale o każdej porze roku. Uważa się, że minimalną ochronę, jakiej potrzebuje skóra na co dzień, jest w stanie zapewnić krem z filtrem SPF 30, a najbardziej polecane do skutecznej ochrony przed słońcem są kremy z filtrem SPF 50. Szczególnie istotne jest zabezpieczanie skóry filtrem po zabiegach złuszczających, a także podczas stosowania preparatów z retinolem. Systematyczne stosowanie kremu z filtrem chroni skórę przed promieniowaniem UV i zapobiega jej szybszemu starzeniu się - jest to kosmetyk, który zawsze warto mieć pod ręką i na którym nie ma sensu oszczędzać.

Witamina C, a kuracja retinolem

Witamina C, a kuracja retinolem

Z każdym dniem rośnie popularność domowych zabiegów pielęgnacyjnych, a na rynku pojawiają się wciąż nowe produkty, które można bezpiecznie stosować w domowej łazience. Dzięki dostępności do skutecznych kosmetyków można w rewelacyjny sposób poprawić stan swojej cery i przywrócić skórze gładkość oraz promienny wygląd. Podstawą jest jednak świadomość tego, co i jak należy łączyć, żeby w bezpieczny sposób uzyskać pożądane efekty.
Codzienna pielęgnacja wymaga odpowiednich składników, a dużą sławą cieszy się ostatnio retinol oraz witamina C. Obie substancje mają korzystny wpływ na stan cery i pojawiają się w składach wielu popularnych kosmetyków. Czym są i czym zyskały popularność?

Retinol - silny środek o wielowymiarowym działaniu. 
Retinol jest substancją pochodząca od retinoidów, czyli pochodnych witaminy A. Jest związkiem, który bardzo łatwo przenika w głąb skóry, pobudzając komórki do odnowy. Wysoko ceniony jest za swoje przeciwstarzeniowe działanie, ma wpływ na zachowanie owalu twarzy, wygładzenie zmarszczek, regulację wydzielania sebum oraz redukuje zmiany potrądzikowe. Jest jednak dość inwazyjnym środkiem, dlatego kosmetyki z jego zawartością należy stosować szczególnie ostrożnie.
Do działania retinolu należy przyzwyczajać skórę stopniowo, powoli zwiększając jego stężenie podczas stosowania. Początkowo używa się małych stężeń i nakłada je na skórę co kilka dni. Nie można też wystawiać jego działania na słońce, dlatego najbezpieczniej stosować go na noc i dodatkowo używać w ciągu dnia kremów zawierających filtry UV. W okresie letnim najlepiej zrezygnować z jego stosowania lub znacząco obniżyć jego dotychczasowe stężenie podczas pielęgnacji.
Retinol nie działa szybko, dlatego na efekty jego stosowania trzeba cierpliwie poczekać i nie zniechęcać się brakiem oznak jego działania. Systematyczne i ostrożne wprowadzenie go do pielęgnacji, bardzo korzystnie wpłynie na stan cery i opóźni jej starzenie.

Witamina C - jak działa na skórę? 
Witamina C jest składnikiem wielu kosmetyków stosowanych do pielęgnacji skóry. Chroni przed wolnymi rodnikami, dodaje cerze blasku, rozjaśnia jej szary koloryt, daje efekt wypoczętej i gładszej skóry. Regularnie stosowana pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu, przyczyniając się tym samym do odmłodzenia twarzy i spowolnienia efektów starzenia. W wyraźny sposób wygładza zmarszczki i sprawia, że cera promienieje i ma bardziej jednolity kolor. 
Jedną z wielu zalet witaminy C jest łagodzenie stanów zapalnych, co szczególnie docenią osoby z zaawansowanym trądzikiem. Można używać jej w wielu formach, takich jak serum, maseczki lub kremy. Szczególnie polecana jest dla osób o niejednolitej, zmęczonej i szarej cerze. Stosować można ją przez cały rok. 

Witamina C, a kuracja retinolem
Chociaż obie substancje są wyjątkowo skuteczne i podczas regularnej pielęgnacji dają fantastyczne efekty, to należy stosować je ostrożnie. Nie należy używać ich jednocześnie, podczas jednego zabiegu. Retinol i witamina C różnią się od siebie zakresem pH i nałożenie ich jeden po drugim, sprawi, że nie będą w pełni skuteczne. Szczególnie dotyczy to witaminy C w formie kwasu askorbinowego oraz niacynamidu. 
Witamina C ma pH kwaśne, retinol natomiast jest neutralną substancją. Połączenie ich podczas jednego zabiegu sprawi, że nie będą one stabilne i zwyczajnie nie przyniosą pożądanych efektów. Jak można stosować je równolegle? Najlepszym sposobem będzie używanie kosmetyków z zawartością witaminy C rano, a produktu z retinolem dopiero wieczorem. Dzięki temu ich działania nie będą się pokrywać i obie substancje będą miały dość czasu na skuteczne działanie. Dzięki temu uniknie się utlenienia witaminy C przez działanie oksydacyjnego retinolu i pozwoli jej spełnić swoją funkcję. 
Stosowanie ich naprzemiennie rano i wieczorem, z pewnością przyniesie wiele korzyści dla skóry i przywróci jej blask. Zmarszczki zostaną wygładzone, a odczyn zapalny u osób z trądzikiem się zmniejszy. Regularna pielęgnacja z wykorzystaniem obu tych składników opóźni starzenie się skóry oraz nada jej zdrowy, jednolity odcień. 
 
 

Peeling — obowiązkowy punkt pielęgnacyjnej rutyny!

Peeling — obowiązkowy punkt pielęgnacyjnej rutyny!

Pielęgnacja twarzy, aby była jak najbardziej skuteczna, wymaga kompleksowego podejścia. Codzienny demakijaż, dokładne mycie dedykowanymi produktami, a następnie odżywianie za pomocą kremów czy chociażby olejków, to niezwykle istotne kroki pielęgnacyjnej rutyny. Uwzględniasz je każdego dnia? Świetnie! Wiedz jednak, że Twoja skóra potrzebuje jeszcze więcej troski, a dokładniej… odpowiedniego złuszczania. Systematyczny peeling to klucz do gładkiej cery, która przyciąga swoim promiennym wyglądem. Jak go poprawnie wykonać?

Peeling — antidotum na problemy skórne
Skutecznie odświeża skórę, przywraca jej naturalny blask, nadaje jedwabistej gładkości i widocznej elastyczności, a ponadto pozwala rozprawić się z uciążliwymi przebarwieniami czy nierównościami… — peeling skóry twarzy to doskonały przepis na jej piękno. W czym tkwi jego sekret? W niezwykle dokładnym oczyszczaniu cery ze wszelkich zanieczyszczeń i martwego naskórka, a tym samym pobudzaniu jej do działania. Delikatny masaż, który towarzyszy czynności złuszczania sprawia, że skóra staje się lepiej ukrwiona, zaczyna produkować więcej kolagenu oraz elastyny i… jest gotowa na kolejne kroki pielęgnacyjnej rutyny.

Ziarnisty, enzymatyczny, chemiczny, czyli peeling w kilku odsłonach
Peeling niejedno ma imię, o czym należy pamiętać decydując się na jego wykonanie. Mechaniczny, enzymatyczny, a może chemiczny? Przede wszystkim musisz wiedzieć, że o tym, który z nich będzie dla Ciebie najlepszy, decyduje Twój typ cery oraz jej potrzeby. Pierwszy z wymienionych, zwany także ziarnistym, bazuje na działaniu ścierających drobinek, w rolę których mogą wcielić się chociażby zmielone pestki owoców czy cukier. Jesteś posiadaczką cery normalnej, mieszanej lub tłustej? W takim razie peeling mechaniczny będzie dla Ciebie doskonałym rozwiązaniem. Nieco łagodniejszym wsparciem, które sprawdzi się szczególnie w przypadku skóry wrażliwej czy trądzikowej, będzie natomiast peeling enzymatyczny. Jak sama nazwa wskazuje, opiera się on na złuszczającej mocy enzymów, a ich naniesienie na twarz przekłada się na przyspieszenie naturalnych procesów odnowy skóry i rozpuszczenie martwego naskórka. Pozostaje jeszcze peeling chemiczny, w którym główną rolę odgrywają kwasy. Pamiętaj jednak, że tego typu zabieg należy wykonać w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym. A kiedy warto się na niego zdecydować? Między innymi w przypadku głębokich blizn potrądzikowych czy uporczywych przebarwień.

Domowy peeling krok po kroku
A teraz czas odpowiedzieć na pytanie, jak poprawnie wykonać złuszczanie twarzy, aby zaowocowało spektakularnymi efektami. Pierwsza i niezwykle istotna kwestia — sięgaj po peeling nie częściej niż 1-2 razy w tygodniu. Zbyt częste stosowanie może doprowadzić między innymi do popękania naczynek czy nadmiernego przesuszenia cery. Co więcej, zapomnij o agresywnym peelingowaniu. Musisz wiedzieć, że za mocne i gwałtowne pocieranie skóry to prosta droga do uszkodzenia powierzchni naskórka czy na przykład niechcianych podrażnień. Jak zatem powinno wyglądać złuszczanie? Peeling mechaniczny rozprowadza się okrężnymi ruchami na zwilżonej skórze twarzy, a następnie zmywa wodą. Enzymatyczny z kolei stosuje się podobnie jak maseczkę — po nałożeniu cienkiej warstwy odczekujesz kilkanaście minut, a następnie usuwasz produkt przy pomocy ciepłej wody. A co po peelingu? Najlepiej wykonać maseczkę czy po prostu zaaplikować odżywczy krem i… to wszystko!

Peeling — przepis na piękną skórę
Gładka, dokładnie oczyszczona i pełna blasku cera jest w zasięgu Twojej ręki. Wystarczy tylko, że postawisz na regularny peeling — Twoja skóra z pewnością Ci za niego podziękuje!

Detoks- proste sposoby na trudne toksyny

Detoks- proste sposoby na trudne toksyny

Zalegające w naszym organizmie metale ciężkie lub substancje będące wynikiem zanieczyszczenia środowiska, nieprawidłowego odżywiania lub procesów metabolicznych w sposób jednoznaczny negatywnie wpływają na zdrowie i samopoczucie. Regularne oczyszczanie ciała z toksyn przynajmniej raz w roku poprawi wygląd skóry, wzmocni odporność i doda energii. Czym jest detoks i jakie są proste i skuteczne i bezpieczne sposoby na jego przeprowadzenie?

Co należy wiedzieć o detoksie?
Detoks czyli oczyszczenie organizmu kojarzy się najczęściej z restrykcyjnymi dietami, głodówką, lub zażywaniem silnych preparatów oczyszczających. Tymczasem zdrowy organizm zaopatrzony jest w niezwykle wydajny mechanizm pozwalający mu pozbyć się toksyn, problemem jest jedynie nadmierne obciążanie tego mechanizmu poprzez stres fizyczny i psychiczny oraz spożywanie przetworzonej żywności, leków czy alkoholu.
Właściwie przeprowadzony detoks powinien polegać na wsparciu i przyspieszeniu naturalnych procesów oczyszczania organizmu, a nie na brutalnej ingerencji w nie.
Detoksykacja zasadniczo oznacza wspomaganie usuwania zanieczyszczeń głównie w wątroby, która jest centrum metabolicznym organizmu. To właśnie w wątrobie następuje filtrowanie krwi z substancji toksycznych zarówno wytwarzanych przez organizm jak i dostarczanych mu z zewnątrz. Podczas procesów zachodzących w wątrobie organizm poprzez krew eliminuje także toksyny z innych układów i narządów.   

Trzy najbardziej efektywne sposoby na detoksykację organizmu
Woda

Bez picia dużej ilości wody detoksykacja w organizmie nie może się odbywać. Woda pomaga wypłukiwać substancje szkodliwe, przyczynia się do normalizacji pracy układu pokarmowego i pomaga w skutecznym wchłanianiu substancji odżywczych. Ponadto woda filtruje nerki i usuwa nagromadzone metabolitów. Poziom wody w organizmie musi być nieustannie uzupełniany, gdyż organizm nieustannie ją wytraca. Odpowiednie nawodnienie poprawia nawilżenie skóry, redukcję zaparć i przyczynia się do zwiększenia energii. Średnio powinno się wypijać około 2 litrów wody, jednak podczas detoksu przeciętny dorosły mężczyzna może pić jej nawet dwa razy więcej, natomiast kobieta około 3 litrów.

Dieta
Odpowiednio zbilansowana dieta jest podstawą właściwie przeprowadzonego detoksu. Wspomaga procesy oczyszczania organizmu jednocześnie dostarczając mu niezbędnych składników odżywczych.  
Najważniejszym elementem diety detoksykacyjnej jest błonnik , który wzmaga perystaltykę jelit, oczyszcza je ze złogów, reguluje poziom wchłaniania wody i wypróżnienia.
To między innymi ze względu na błonnik tak ważne jest spożywanie dużej ilości świeżych owoców i warzyw, a dieta sokowa i dieta smoothie są najpopularniej stosowanymi w okresie wspomagania organizmu w pozbywaniu się szkodliwych substancji.
Dieta sokowa polega na piciu dużej ilości soków owocowych i warzywnych nie dosładzanych cukrem ani miodem, natomiast dieta smoothie polega na przygotowywaniu koktajli. Obie dostarczają mnóstwo witamin, składników mineralnych i błonnika.

Dieta smoothie zwana także koktajlową jest zdecydowanie bardziej sycąca, lepsza dla początkujących, a koktajle zawierają więcej błonnika. Polega ona na tym, by przez około 2 tygodnie wypijać 3 razy dziennie szklankę koktajlu z kefiru i owoców. Uzupełnieniem tej diety są głównie produkty zbożowe i chude mięso.  

Ponadto w czasie przeprowadzania detoksykacji należy odstawić alkohol i papierosy, ograniczyć spożycie czerwonego mięsa i produktów przetworzonych, unikać cukrów (oprócz tych występujących naturalnie) i soli, a także przestudiować swój dotychczasowy sposób odżywiania, by wyeliminować produkty potencjalnie alergizujące.

Przy okazji diety warto także wspomnieć o ziołach. Czystek, pokrzywa czy ostropest plamisty pite regularnie wspomogą pracę nerek i korzystnie wpłyną na utrzymanie prawidłowej flory bakteryjnej w jelitach.
 
Sauna
W trakcie pobytu w saunie komórki tłuszczowe  pod wpływem ciepła uwalniają do krwioobiegu zmagazynowane toksyny, dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, czego konsekwencją jest szybsze wydalanie przez skórę toksycznych substancji.
W ten rodzaj oczyszczania zaangażowana jest nie tylko skóra ale także wątroba i jelita. Najpierw wątroba przekształca toksyny  z form opartych na tłuszczu na formy oparte na wodzie, a następnie jelita usuwają poprzez stolce toksyny na bazie wody.
Biorąc pod uwagę stopień zanieczyszczenia pożywienia, ilość spożywanych wysoko przetworzonych produktów, a także pozom stresu na jaki jesteśmy narażeni każdego dnia regularny detoks organizmu jest koniecznością. Mądre i nieinwazyjne wspomaganie naturalnych procesów oczyszczania zachodzących w ciele jest proste i pozwala w krótkim czasie poprawić samopoczucie i zdrowie.

Jak przygotować skórę na imprezę sylwestrową?

Jak przygotować skórę na imprezę sylwestrową?

Nowy rok za pasem, do wieczoru kończącego stary pozostało niewiele czasu. W Sylwestra każda kobieta chciałaby się czuć i wyglądać olśniewająco. Przed przyjęciami wybierane zostają doskonałe kreacje, makijaż i fryzury, jednak to wszystko nie będzie wyglądać idealnie, jeśli nie zadba się o podstawy, czyli stan skóry zarówno twarzy, jak i całego ciała. Kilka przedstawionych poniżej kroków pielęgnacyjnych pozwoli Ci szybko poprawić wygląd twojego ciała i wykrzesać z niego, to co najlepsze, przed wieczorem sylwestrowym.

Jeśli zostało Ci mało czasu - nie eksperymentuj!
Ostatnie godziny czy nawet dni przed planowaną imprezą to nie najlepszy moment na próby i testy kosmetyczne. Wprowadzenie do swojej pielęgnacji nowych kosmetyków zawsze wiąże się z ryzykiem wystąpienia podrażnień czy reakcji uczuleniowych. Szczególnie uważać trzeba na zawarte w produktach składniki aktywne, na które należy budować tolerancję, np. retinol. Pierwsze zastosowanie tej substancji może skutkować pojawieniem się zaczerwienienia, suchości skóry, a nawet przebarwień. Poza tym wyroby nieodpowiednio dobrane do danej cery mogą spowodować na twarzy wysyp krostek czy pojawienie się zaskórników, a tego szczególnie chce się uniknąć przed ważnymi wydarzeniami takimi jak wieczór sylwestrowy. W jego dniu oraz na kilka dni wcześniej najlepiej postawić na sprawdzone kosmetyki, które od dawna goszczą w twojej kosmetyczce. 

Krok 1: Zadbaj o siebie od wewnątrz
Prowadzony styl życia ma ogromny wpływ na kondycję skóry. W noc przed planowaną imprezą wyśpij się! Nie kładź się zbyt późno i zadbaj o jakość snu, zredukuj kontakt ze światłem niebieskim, odłóż telefon z dala od łóżka. Przemęczona twarz będzie wyglądała na starszą, a cera stanie się poszarzała, pozbawiona blasku. Pij dużo wody, co najmniej 1,5-2 litry na dobę, aby zadbać o nawodnienie skóry od środka. Chcąc uniknąć pojawienia się na twarzy nieproszonych gości w postaci pryszczy, unikaj spożywania produktów, które dla wielu osób mogą być trądzikotwórcze, tj. ostrych potraw, słodyczy czy nabiału.

Krok 2: Pielęgnacja twarzy
Na początek dobrze jest rozpocząć od pozbycia się z twarzy martwego naskórka. Suche skórki, zwłaszcza w okolicach ust i nosa sprawiają bowiem, że nałożony na twarz makijaż może wyglądać nieestetycznie, gdyż podkład i puder mogą się zważyć. Z ich usuwaniem dobrze poradzi sobie peeling enzymatyczny, który skutecznie wygładzi cerę. Jest on delikatniejszy niż peelingi z drobinkami, dzięki czemu unikniesz podrażnienia i przesuszenia. Dodatkowo, jeśli zmagasz się z zaskórnikami możesz zastosować także maskę z zieloną glinką - na całą twarz lub miejscowo na strefę T. Po tego typu zabiegach złuszczających należy następnie zadbać o ukojenie i nawilżenie. W tym celu aplikuje się maseczki nawilżające w formie kremu lub w płachcie np. takie na bazie kwasu hialuronowego lub ze śluzem ślimaka. Nie należy zapominać o skórze wokół oczu. Nakładając pod oczy specjalne hydrożelowe płatki kolagenowe skutecznie zredukujesz cienie czy opuchliznę. Na zakończenie pielęgnacji wmasuj delikatnie w skórę ulubiony odżywczy krem do twarzy.

Krok 3: Zabiegi pielęgnacyjne ciała
W przypadku reszty ciała, szczególną uwagę należy poświęcić nogom i stopom. To od nich zależy, czy dobrze będziesz się prezentować w odkrytych sukienkach i butach z wycięciami. Na początku przygotuj ciepłą kąpiel, możesz użyć do tego ulubionej soli. Kilka chwil w wannie sprawi, że twoja skóra zmięknie i łatwiej będzie ją poddawać dalszym zabiegom. Kiedy to nastąpi, wykonaj peeling całego ciała, tym razem możesz użyć mocniejszego produktu z drobinkami, najlepiej o przyjemnym zapachu, co pozwoli ci się zrelaksować. Za pomocą pumeksu usuń martwy naskórek z twoich pięt. Następnie, jeśli chcesz - wykonaj depilację koniecznie świeżą, nieużywaną wcześniej maszynką. Nie usuwaj włosków ,,na sucho", zastosuj krem lub piankę do golenia. Na koniec, aby uniknąć podrażnień, wmasuj w swoją skórę balsam nawilżający oraz olejek po depilacji. Na stopy nałóż przeznaczony do tego krem. 
W ten sposób przygotowana skóra będzie pięknie się prezentować podczas imprezy sylwestrowej i nie przysporzy żadnych nieprzyjemności.

Świąteczne tipy

Świąteczne tipy

Święta Bożego Narodzenia to bardzo wyjątkowy czas, na który większość z nas czeka z niecierpliwością. Już wiele tygodni wcześniej rozpoczynają się intensywne przygotowania obejmujące m.in. gotowanie tradycyjnych potraw, kompletowanie idealnych dekoracji stołu, a także pakowanie prezentów. Warto zapoznać się z najciekawszymi pomysłami i poradami dotyczącymi przygotowania się do świąt i odpowiedniego planowania działania, tak aby móc się zrelaksować przed Wigilią.

Przepis na idealny barszcz świąteczny 
Barszcz to obowiązkowa potrawa na praktycznie każdym świątecznym stole. Jednak przygotowanie idealnej esencji wbrew pozorom nie należy do najprostszych zadań. Najważniejsze jest znalezienie właściwego przepisu. 
Aby przygotować barszcz należy wygospodarować około 2 godziny. Potrzebne będą następujące składniki:
4 litry wody, 
50 g suszonych grzybów, 
1 cebula, 
1,5 kg buraków, 
lubczyk, 
1 marchewka, 
1 pietruszka, 
1 seler, 
6 liści laurowych, 
6 ziaren ziela angielskiego, 
4 ząbki czosnku, 
1 łyżeczka majeranku, 
350 ml zakwasu buraczanego, 
1 łyżka soku z cytryny, 
1 łyżeczka soli, 
1/2 łyżeczki pieprzu
Wykonanie:
W małym garnku zalać suszone grzyby dwoma szklankami wrzątku i wstawić na palnik. Następnie dodać liście laurowe, ziele angielskie i gotować przez około 20 minut. 
Obrać cebulę i opalić z każdej strony, a buraki, pietruszkę, marchewkę i seler obrać ze skóry i pokroić w kostkę. Do większego garnka wlać około 4 litry wody, dodać wywar grzybowy, a także pokrojone warzywa i przeciśnięty przez praskę czosnek, sok z cytryny i cebulę oraz lubczyk. 
Całość gotować na małym ogniu około godzinę i dodać zakwas buraczany, suszony tymianek oraz przyprawy do smaku. Wszystko wymieszać i zdjąć z ognia. Przestudzony barszcz będzie idealny do spożycia. Aby uzyskać bardziej wyrazisty smak, warto dodać więcej zakwasu buraczanego. 

Idealna dekoracja stołu
Mówiąc o świątecznych dekoracjach, z pewnością większość z nas myśli o ubieraniu choinki, ozdabianiu balkonu kolorowymi lampkami czy przygotowywanie stroików. Warto jednak wiedzieć w jaki sposób udekorować świąteczny stół. 
Na wigilijnym stole oprócz 12 potraw, powinny się także znaleźć stosowane dekoracje. W pierwszej kolejności należy wybrać właściwą kolorystykę. Cała stylizacja powinna być spójna i harmonijna. Zwykle stawia się na biel, zieleń, czerwień oraz złoto. Te barwy najbardziej kojarzą się ze świętami Bożego Narodzenia. 
Na stole warto umieścić stroik lub naturalne gałązki świerku lub jodły. Ponadto z pewnością świetnie sprawdzą się świece i pasujące do całości serwetki i bieżnik. Bazą całej stylizacji będzie obrus. Korzystając z serwet jednorazowych, warto poskładać je w odpowiedni sposób, tak aby same w sobie były zachwycającą dekoracją. Dobrym rozwiązaniem może być wzór choinki lub gwiazdy. 
Ponadto, warto zaznaczyć, że sama zastawa może być dekoracją. Interesującą propozycją będą np. białe talerze z motywem świątecznym.
 
Relaks przed świątecznym szaleństwem 
Całe przygotowanie świąt może wiązać się z dużym stresem i nerwami. Porządki, zakupy, prezenty, gotowanie - potrafi być bardzo wymagające. Dlatego, warto zapoznać się z najbardziej interesującymi sposobami na relaks przed Wigilią. 
Przede wszystkim dobrym rozwiązaniem jest aromatyczna kąpiel. Wszystkie osoby, które posiadają w swojej łazience wannę, mogą zdecydować się na taką przyjemność. Warto porozstawiać w łazience i zapalić ulubione świeczki zapachowe oraz włączyć relaksującą, spokojną muzykę. Do wanny można nalać pachnącego płynu do kąpieli lub użyć innego specyfiku. Dobrym rozwiązaniem będzie też sól do kąpieli. Aby stworzyć jeszcze lepszy klimat, można zgasić światło. Tak przygotowane domowe SPA z pewnością pozwoli się zrelaksować i zredukować stres oraz zmęczenie. Dodatkowo można też pokusić się o nałożenie specjalnej maseczki do twarzy lub zrobienie peelingu ciała. 
Święta już tuż tuż. Warto przygotować się do nich właściwie i z rozsądkiem. Tak, aby był to miły czas spędzony w gronie rodzinnym, a nie stresująca gonitwa. 

Jak zacząć żyć świadomie?

Jak zacząć żyć świadomie?


Myślimy, że nasze życie jest jak książka. Otwieramy ją, czytamy kilka pierwszych zdań, a następnie zamykamy książkę. Jednak to życie świadome jest o wiele ważniejszą częścią naszego życia, na której powinniśmy się skupić! Świadome życie to życie w harmonii ze wszechświatem. Ono stara się żyć w stanie równowagi, harmonii i zadowolenia. Świadoma podróż życiowa to podróż w celu odnalezienia swojego prawdziwego ja, co doprowadzi nas do lepszego poznania siebie i naszego celu w życiu.

Zacznij żyć świadomie już dziś!
Jak żyć bardziej świadomie jako człowiek? Jak zadbać o nasze zdrowie fizyczne i psychiczne? Jak zadbać o swoje życie w chwili obecnej i jeszcze bardziej cieszyć się nim w przyszłości?
Obecnie żyjemy w epoce „świadomości”. Można to podsumować jako stan umysłu, kiedy stajemy się świadomi tego, co dzieje się wokół nas. Nasza świadomość jest wynikiem tego, że nasz mózg i ciało funkcjonują razem, aby wytwarzać myśli i idee. Dzięki temu możemy zrozumieć, co dzieje się w naszych umysłach.
Powinniśmy przyjąć głos serca i pozwolić, aby pomogł nam pozbyć się stresu psychicznego. Można to osiągnąć dzięki medytacji uważności, ucząc się, jak żyć dzisiaj jeszcze bardziej świadomie.

Jak możemy to zrobić?
- Ćwicząc, uprawiając jogę czy medytując
- Spacer lub przejażdżka rowerem z przyjaciółmi lub rodziną
- Podejmując nowe zajęcia, takie jak pływanie lub podróże zagraniczne
- Robiąc coś, co naprawdę sprawia, że jesteśmy szczęśliwi przez cały dzień, zamiast tylko na godzinę lub dwie każdego wieczoru przed pójściem spać
 
To zbiór 6 kroków, które możemy wykonać, aby żyć świadomie. Pomoże ci dowiedzieć się więcej o praktykach i zasadach, które są dobre dla świadomego życia.

 1. Bądź świadomy
 2. Zacznij żyć z wdzięcznością
 3. Bądź w teraźniejszości
 4. Przejmij kontrolę nad swoim życiem
 5. Naucz się żyć świadomie
 6. Przestań reagować na różne sytuacje życiowe wybijające Cię z rytmu

Zrób pierwszy krok w kierunku lepszego życia
Zarządzanie emocjami polega na kontrolowaniu siebie, własnych myśli i uczuć. Twoim głównym celem powinno być upewnienie się, że Twoje myśli nie wywołuje żadnych negatywnych stanów u Ciebie.
Rozwiązania na to mogą obejmować poświęcenie czasu na przemyśleniu o swoim hobby, zainteresowaniach lub pasjach. Często ludzie mają wiele pomysłów i myśli, którymi nie chcą się dzielić z innymi ludźmi i ze światem, obawiają się, że mogą źle wyglądać lub czuć się niekomfortowo w towarzystwie przyjaciół i członków rodziny. Zapisz te interesujące myśli, możesz dowiedzieć się, czego tak naprawdę pragniesz w życiu!

Pojęcie świadomego życia i co to faktycznie oznacza dla życia
Nasi przodkowie żyli w czasach, kiedy musieli wierzyć, że byli centrum wszechświata. Musieli wierzyć, że istnieje Bóg, który nad nimi czuwa i dał im zasady życia. Chociaż wielu ludzi dzisiaj tak nie żyje, nadal muszą żyć według zasad spisanych przez tych ludzi. A zasady te były przekazywane z pokolenia na pokolenie i opierają się na mitach, które sięgają czasów faraonów. Ludzie muszą zdać sobie sprawę, jak bardzo są szczęśliwi w porównaniu z tymi, którzy nie żyli w ten sposób. Tylko dzięki naszym przodkom udało nam się do tej pory przetrwać na tym świecie.

Świadome życie krokiem do spełnienia i szczęścia
Świadoma postawa może być jednym z najważniejszych czynników w życiu. Nie powinniśmy zadowalać się naszym obecnym stanem – powinniśmy starać się go ulepszyć, aby stał się tym, kim chcemy być.
Świadome życie to styl życia, który wiąże się z wysoką świadomością swojego życia. Zachęca do świadomego myślenia i działania. Ten styl życia ma na celu poprawę samopoczucia psychicznego i fizycznego, a także poprawę jakości życia.

Pomysły na domowe SPA

Pomysły na domowe SPA

Pielęgnacja ciała przynosi wiele korzyści. Odpręża po ciężkim dniu, relaksuje ciało oraz umysł. Nie trzeba wcale iść do luksusowego SPA, aby zafundować sobie przyjemne zabiegi na całe ciało. Oprócz odpowiednio dobranych zabiegów warto też zadbać o relaksującą i spokojną atmosferę, przyjemną muzykę, klimatyczne świece i unoszące się w powietrzu cudowne zapachy.

Odprężająca kąpiel
Domowe SPA zacznijmy od relaksującej i gorącej kąpieli, która doskonale zmiękczy i nawilży skórę. Do kąpieli dodajmy pięknie pachnący olejek eteryczny czy specjalne sole mineralne albo ulubiony płyn do kąpieli. Ich właściwości powinny być dobrane pod indywidualne potrzeby naszej skóry. Z pewnością warto sięgnąć po produkty z zieloną herbatą i algami morskimi. Dobrym wyborem są kosmetyki z dodatkiem witamin i lanoliny. Intensywny zapach wybranych środków do kąpieli pobudzi doskonale nasze zmysły i odpręży całe ciało. Kąpieli, powinna towarzyszyć spokojna muzyka, ewentualnie lampka wina. Taki zabieg pomoże nie tylko w regeneracji naszego ciała, ale też zagwarantuje nam odpoczynek psychiczny.

Oczyszczenie ciała peelingiem
Miękka i ciepła skóra po kąpieli będzie doskonale przygotowana na zabiegi peelingujące. Dobrym wyborem będzie naturalny, domowy peeling pozbawiony szkodliwych dla naszej skóry, składników chemicznych. Jeśli chodzi o peeling na całe ciało, sprawdzi się między innymi ten o działaniu antycellulitowym. Do jego przygotowania będziemy potrzebować łyżki oliwy, 3 łyżek zaparzonych fusów z kawy, kilka kropelek cytryny, jak i niewielkiej ilości balsamu do ciała. Taka mieszanka świetnie poprawia krążenie i wnika głęboko we warstwy skóry, przeciwdziałając pomarańczowej skórce. Inną propozycją jest peeling oczyszczający, pozostawiający skórę pachnącą, odświeżoną i idealnie gładką. Zrobimy go samodzielnie poprzez zmiksowanie paru łyżek płatków owsianych z łyżką oliwy i miodu. Peeling złuszczający przygotujemy natomiast, mieszając drobno zmielone migdały z łyżką śmietany i odrobiną oleju z nasion winogron. Taka mieszanka oczyszcza skórę z martwego naskórka i wszystkich zanieczyszczeń, dzięki czemu będzie ona gotowa do dalszego działania.
Jeśli chcemy uzyskać jeszcze lepsze efekty, po wmasowaniu peelingu na rejony problematyczne (pośladki, uda, brzuch) możemy owinąć je folią spożywczą i wygrzać.

Nawilżenie skóry ciała
Sięgnijmy po kosmetyki odżywiające i natłuszczające skórę. Sprawdzą się tutaj naturalne balsamy czy kremy do ciała, bogate w witaminę A, D, E, woski pszczele, tłuszcze roślinne czy lanolinę. W domowym SPA do pielęgnacji skóry ciała możemy wykorzystać olej migdałowy, olej brzoskwiniowy czy masło shea, czy masło kakaowe. W pielęgnacji sprawdzi się też klasyczna oliwka. Do ulubionego kosmetyki możemy dodać parę kropli olejku aromatycznego.

Maseczka na twarz
Kiedy już zadbamy o nasze ciało, zajmijmy się pielęgnacją twarzy. Podstawą każdego domowego SPA jest maseczka na twarz. Oczywiście możemy wybrać gotowe maseczki dostępne w drogeriach, jednak warto stworzyć swoją wersję, która będzie jeszcze bogatsza w cenne dla skóry składniki odżywcze. Dużą popularnością cieszy się zwłaszcza maseczka z awokado. Jest ona polecana zwłaszcza do skóry suchej. Jej przygotowanie jest bardzo łatwe. Wystarczy rozgnieść awokado i dodać do niego łyżkę jogurtu czy też małą ilość miodu. Taką mieszankę nakładamy na twarz i zostawiamy na 10 minut. Awokado zmniejsza podrażnienia, koi i świetnie odpręża skórę.

Zabieg dla stóp oraz dłoni
Nie możemy również zapomnieć o pielęgnacji stop i dłoni. Wykonajmy więc peeling pięt, nałóżmy na nie specjalną maskę czy też krem odżywczy. Pamiętajmy o samych paznokcia. Możemy je wzmocnić odżywką do paznokci, a na skórki nałożyć oliwkę. W przypadku silnie przesuszonych dłoni rewelacyjnie sprawdzi się siemię lniane. Ciekawym pomysłem jest też zanurzenie dłoni w wodzie z dodatkiem soku z cytryny czy też w mleku z rumiankiem. Taka kąpiel zadziała regenerująco i nawilżająco.

Spa dla włosów
Na sam koniec dobrze jest zadbać też o wygląd włosów. Do ich oczyszczenia przyda się delikatny szampon, po czym możemy wykonać peeling skóry głowy. Ma on na celu poprawienie krążenia krwi i ułatwienie wchłaniania się składników aktywnych z innych kosmetyków. Na sam koniec nałóżmy na nie regenerującą maskę, aplikując ją także na skórę głowy. Po 30 minutach zmywamy kosmetyk, oczywiście letnią wodą.

Pielęgnacja jesienią

Pielęgnacja jesienią

Odpowiednia pielęgnacja jest ważna na co dzień, ale w trakcie jesiennych miesięcy warto skupić się na niej szczególnie. Grube warstwy ubrań, wiatr i niskie temperatury to tylko niektóre czynniki, jakie negatywnie wpływają na stan skóry jesienią. Jak zadbać o nią prawidłowo?

O tym warto pamiętać jesienią
Bardzo ważnym elementem jesiennej pielęgnacji jest nawilżenie. Szkodliwe warunki atmosferyczne charakterystyczne dla tej pory roku, powodują suchość skóry. Wpływa to nie tylko na jej wygląd, ale również na komfort funkcjonowania. Aby uniknąć szorstkiej i zaczerwienionej skóry, warto regularnie stosować dobrej jakości kosmetyki nawilżające. Powinny być bogate w składniki takie jak kwas hialuronowy, mocznik, masła i oleje roślinne. Składniki te nawilżają skórę, odbudowują barierę lipidową. Jeśli borykasz się z nieprzyjemnymi objawami suchej skóry, warto wybrać kosmetyk, który posiada składniki łagodzące te objawy. Przykładem takiego składnika jest ekstrakt z rumianku.
Skóra w czasie jesiennych miesięcy narażona jest na czynniki, które ją uszkadzają. Aby umożliwić jej prawidłową regenerację, należy sięgać po naturalne oleje, które są dobrym źródłem kwasów tłuszczowych. To własnie dzięki nim możliwa jest regeneracja warstwy lipidowej naskórka. Kwasy tłuszczowe są również ważne dla przeciwdziałania utraty wody.
Dbanie o skórę to także pewne nawyki. Warto unikać gorących kąpieli, kosmetyków ze składem, który wysusza skórę. Należy także stosować zdrową i dobrze zbilansowaną dietę, a także nawadniać organizm.

Czas na peeling
Jesień to dobry czas na złuszczanie. To właśnie po lecie skóra potrzebuje szczególnej regeneracji. Jesień to także najbezpieczniejszy czas na wykonywanie peelingów. Po takim zabiegu nie należy wystawiać skóry na działanie promieni słonecznych, warto także unikać mroźnego powietrza. Okazuje się więc, że to właśnie jesień jest najlepszym czasem na złuszczanie. Coraz bardziej popularnym sposobem są maski-peeling, które gwarantują:

 • złuszczenie i głębokie oczyszczenie skóry
 • redukcję sebum
 • rozjaśnienie przebarwień
 • odblokowane pory
 • eliminację szkodliwych bakterii
 • gładką skórę
 • redukcję krostek, zaskórników i innych niedoskonałości
 • złagodzenie podrażnień

Stosowanie maski peeling jest niezwykle proste. Wystarczy nałożyć ją na twarz, a po upływie zalecanego czasu, zdjąć maskę za pomocą dłoni z twarzy. Resztki produktu trzeba zmyć wodą. Produkt dobrej jakości posłuży na co najmniej kilka tygodni. Przed zastosowaniem warto zapoznać się z informacjami od producenta, które znajdują się na opakowaniu. Dzięki temu można dowiedzieć się, jak prawidłowo stosować produkt, aby uzyskać najlepsze efekty pielęgnacji.

Składniki, których potrzebuje Twoja skóra
Istnieją takie składniki, które warto zastosować w pielęgnacji skóry jesienią. Oto niektóre z nich:

 • Kwas kojowy - wykazuje działanie antyoksydacyjne, rozjaśnia przebarwienia i dba o to, aby nie powstawały nowe. Regularna pielęgnacja pomoże również w walce ze zmarszczkami, które powstają na skutek działania promieniowania UV.
 • Kwas salicylowy - działa antybakteryjnie, działa korzystnie na zmiany trądzikowe. Warto uwzględnić go w pielęgnacji skóry tłustej i mieszanej.
 • Witamina C - dzięki niej możliwe jest wsparcie wytwarzania kolagenu, który jest potrzebny dla zachowania jędrnej skóry. Dzięki niemu skóra staje się sprężysta i odpowiednio naciągnięta. Witamina C działa również korzystnie dla wyrównania kolorytu skóry.
 • Retinol - mnoży zdrowe komórki skóry, dzięki czemu staje się ona nie tylko piękniejsza, ale również zdrowsza. Retinol reguluje pracę gruczołów łojowych, zapobiega trądzikowi i zaskórnikom.

Pielęgnacja powinna być skuteczna i bezpieczna. Warto pamiętać o tym, że nie każde składniki można ze sobą łączyć. Środków peelingujących nie należy łączyć z retinolem i produktami o działaniu rozjaśniającym. Takie połączenie skutkuje bowiem zaburzeniem warstwy ochronnej skóry. Witaminy C nie powinno stosować się w połączeniu z nadtlenkiem benzoilu, gdyż może to powodować podrażnienia. Takich połączeń, których nie należy stosować jest wiele. Aby zapewnić sobie bezpieczną i skuteczną pielęgnację, należy postępować zgodnie ze wskazówkami, które producenci kosmetyków umieszczają na opakowaniach.
 

Lanie wosku i inne rytuały

Lanie wosku i inne rytuały

Andrzejki to wyjątkowa noc. Noc, która otwiera przed Tobą przyszłość, a wszystko dzięki wróżbom, których tradycja sięga już zamierzchłych czasów. Lanie wosku, wyścig butów, rzucanie obierką… — sprawdź, w jaki sposób możesz spędzić ten wieczór.
Wosk, który zdradza przyszłość!
Jeśli andrzejkowe wróżby, to nie może zabraknąć najpopularniejszego rytuału jakim jest lanie wosku przez dziurkę od klucza, dzięki któremu dowiesz się, co czeka Cię w nadchodzącym roku. Zastygłe, woskowe kształty będą odpowiedzią na Twoje pytania dotyczące miłości, pracy czy na przykład spraw finansowych. Jak się wszystko odbywa?
Jak wykonasz lanie wosku?
Do wróżenia woskiem trzeba się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim musisz zaopatrzyć się w świece (najlepiej, aby było ich tyle samo, co uczestników zabawy), klucz z dużym uszkiem, większą miskę oraz garnek. Andrzejkową zabawę zacznij od rozpuszczenia świec, co pozwoli Ci uzyskać dużo wosku. W tym celu umieść je w garnku i podgrzewaj do momentu, aż uzyskają płynną konsystencję. W międzyczasie napełnij miskę zimną wodą. Gdy wosk będzie już gotowy, przelej go przez dziurkę od klucza do przygotowanej miski, najlepiej małym ciurkiem, co pozwoli na uzyskanie ciekawego kształtu. Po wystygnięciu woskowej masy delikatnie wyciągnij ją z wody. Aby móc odczytać wróżbę, w pokoju musi być dostatecznie ciemno — niech źródłem światła będzie tylko niewielka lampa lub świeczka. Gdy już o to zadbasz, przybliż woskową formę do ściany tak, aby rzucała cień, sprawdź, jaki kształt przybrała i zapoznaj się z jego symboliką.
Kształt ma znaczenie!
Lanie wosku to klucz do poznania przyszłości i jednocześnie andrzejkowa zabawa, która rozbudza wyobraźnię i pozwala na odkrywanie otrzymanych kształtów. Choć figury interpretować można tak naprawdę do woli i kierując się tym, co podpowiada intuicja, tylko właściwe odczytanie symboliki pozwoli Ci dowiedzieć się więcej o przyszłości, która Cię czeka. Anioł, motyl, obrączka…? Sprawdź, co oznaczają najpopularniejsze kształty:
-dom może zapowiadać przeprowadzkę, założenie rodziny lub konieczność uporządkowania domowych spraw i poświęcenia większej ilości czasu bliskim Ci osobom
-anioł to zwiastun dobrej wiadomości i pomyślności w nadchodzącym roku
-serce to symbol miłości, dlatego jeśli wosk przybrał jego kształt, spodziewaj się prawdziwego, odwzajemnionego uczucia
-postrzępione serce, czyli takie o nieregularnych kształtach, to z kolei zapowiedź niepowodzenia w miłości czy kłopotów, jakie mogą pojawić się w związku
-but może oznaczać, że czeka Cię zabiegany rok, z pewnością nie będziesz narzekać na nudę
-jajko to znak, że możesz przygotować się na sukces
-obrączka to nic innego jak symbol małżeństwa, być może czekają Cię zaręczyny i ślub
-motyl symbolizuje przemianę, dlatego przygotuj się na możliwe zmiany w życiu prywatnym czy zawodowym
-moneta zwiastuje powodzenie finansowe, być może na horyzoncie pojawi się awans, lepsza praca czy na przykład wygrana na loterii
-pies to rodzaj przestrogi, uważaj na znajomości, które zawierasz lub możliwą zdradę w gronie Twoich przyjaciół
-słoń oznacza szczęście, ale pod warunkiem, że jego trąba jest skierowana ku górze, w odwrotnym przypadku czekają Cię przeciwności losu
-góra może zwiastować trudności jakie pojawią się na Twojej drodze do osiągniecia wyznaczonego celu
-owoc, a w szczególności jabłko, to symbol uczuciowego spełnienia
-klucz z jednej strony może oznaczać zmianę miejsca zamieszkania, z drugiej odkrycie jakiejś tajemnicy, a nawet zdobycie czyjegoś serca


Andrzejkowa moc wróżb!
Nie tylko wosk zdradzi Ci przyszłość. Andrzejkowy wieczór urozmaicą Ci także inne wróżby. Jakie?
Serce z imionami
Aby wykonać tę wróżbę, wytnij z papieru serce i na jednej stronie wypisz wszystkie męskie lub damskie imiona, jakie przyjdą Ci do głowy. Następnie pozwól drugiej osobie, bez podglądania, przebić przygotowaną kartkę za pomocą szpilki. Przebite imię wskaże, jak będzie nazywać się przyszły wybranek lub wybranka.
Wyścig butów
Do tej wróżby nie potrzeba wiele — wystarczą jedynie buty, które należy ustawiać w rzędzie, jeden po drugim, od ściany aż do drzwi. Osoba, której but jako pierwszy przekroczy próg, wkrótce wyjdzie za mąż lub się ożeni.    
Obierki z jabłek
Jak sama nazwa wskazuje, do tej wróżby będą potrzebne jabłka. Najpierw niech każdy uczestnik zabawy obierze owoc tak, by otrzymać jak najdłuższą obierkę, a następnie rzuci ją za siebie przez lewe ramię. Kształt litery, w jaki ułoży się rzucona obierka, zdradzi pierwszą literę imienia przyszłej sympatii.

Gadżety do pielęgnacji twarzy

Gadżety do pielęgnacji twarzy

Nasza skóra na twarzy jest narażona codziennie na niekorzystne czynniki. Wystawiona na działanie słońca, silnego wiatru ulega przesuszeniu. Makijaż i jego nieodpowiednie usuwanie również ma negatywny wpływ na cerę. Starasz się codziennie dbać o nią kremami, maseczkami i nic nie pomaga? Może warto spróbować innych metod. Na rynku są dostępne akcesoria, które z pewnością pomogą w pielęgnacji twarzy. Ich jednorazowa cena jest wyższa od standardowego kremu, ale zdecydowanie przynosi skuteczniejsze efekty!

Rollery

Na rynku mamy dostępne rollery o różnej wielkości zrobione z jadeitu lub kwarcu. Średnio ich cena waha się w przedziale 50-150 zł. Rollery zyskały popularność ze względu na swoje właściwości relaksujące. Delikatnie masują okolice twarzy oraz szyi. Masaż wykonany rollerem pobudza krążenie krwi, niweluje opuchliznę i wpływa korzystnie na owal twarzy. Ochłodzenie rollera pomoże także na podpuchniętą skórę pod oczami. Warto go trzymać w lodówce. Jeśli masz spory problem z sińcami pod oczami i nic nie pomaga, to roller będzie genialnym rozwiązaniem. Pamiętaj, aby dokonać zakupu w sprawdzonych źródłach.

Rękawica Glov

Rekąwica Glov służy do demakijażu. Jej koszt to 49 zł za sztukę. Jedna rękawica starcza zazwyczaj na okres od 3 do 6 miesięcy. Zachowanie czystości rękawic jest bardzo proste. Możesz prać je ręcznie oraz w pralce.
Rękawice główne zastosowanie znalazły przy demakijażu. Zmywają one zarówno lekki makijaż, jak i pozostałości po maseczkach czy peelingach. Świetne rozwiązanie dla osób posiadających delikatną i tłustą cerę. Przy delikatnej cerze nie spowodują zaczerwień, ponieważ podczas ich używania skóra się nie złuszcza. Natomiast przy cerze tłustej usunie nadmiar sebum, a jej używanie nie pozostawi tłustych nalotów tak jak niektóre kosmetyki.

Szczoteczka do mycia twarzy

Na rynku mamy dostępne szczoteczki w różnych cenach. Szczoteczka Foreo Luna Mini 2 kosztuje ok 599 zł, natomiast Foreo Luna Play ok. 169 zł. Więc każda z was może dobrać odpowiednią do swojego budżetu. Warto zwrócić także uwagę na pojawiające się rabaty w drogeriach. Przez kilka lat przetestowałam wiele szczoteczek do twarzy. Od roku moją faworytką stała się Luna Play. Jej miniaturowa wersja idealnie mi przypasowała. Ten modny gadżet to must have dla naszej twarzy. Jeśli użyjesz jej raz, to nie będziesz mogła się z nią rozstać.
Szczoteczka do mycia twarzy Foreo to innowacyjny produkt. Jest niezwykle delikatna i bezpieczna! Jej silikonowa budowa nie sprzyja rozwijaniu się bakterii, a dodatkowo jest łatwiejsza w utrzymaniu czystości. Już po kilku umyciach widać pierwsze efekty. Skóra staje się niezwykle gładka i miła w dotyku. Struktura szczoteczki pozwala na dokładniejsze oczyszczenie twarzy i prawidłowy demakijaż. Ciesz się efektownie oczyszczoną i odświeżoną skórą twarzy!

Masażer ujędrniający

W sieci można znaleźć wiele koreańskich masażerów. Warto zwrócić uwagę na jakość i sprawdzonego producenta. Mi udało się znaleźć masażer Sarah Champan. Zamówiony z UK w cenie ok 140 zł. Jego kształt idealnie sprawdza się do masażu szyi i żuchwy. Ujędrnia policzki i pobudza krążenie krwi. Jeśli jednak masz wypryski, musisz uważać podczas jego stosowanie. Zbyt częste masowanie podrażnia skórę i roznosi bakterie. Masażer ułatwi także przyjmowanie przez skórę kremów.

Krem z masażerem

Krem z wbudowanym masażerem Yonelle Trifusion Botulin Cream-Concentrate to fantastyczne rozwiązanie! Mamy jeden z najbardziej jakościowych kremów przeciwzmarszczkowych oraz odżywczych połączony z masażerem. Masażer jest na baterie. Aplikowanie kremu to czysta przyjemność! Delikatne drgania masażera zrelakusują odpowiednio twarz. Przyłożenie go do twarzy powoduje szybsze wchłanianie kremy, dzięki czemu skóra staje się nadzwyczaj miękka. Używanie kremu należycie ujędrnia i nawilża skórę. Cena 330 zł to nic w porównaniu z korzyściami, jakie przynosi ten masażer.

Aromaterapia – jakie mamy sposoby?

Aromaterapia – jakie mamy sposoby?


Aromaterapia polega na wykorzystaniu właściwości olejków eterycznych. Regularne stosowanie pozwala odczuć pozytywne skutki zdrowotne, relaksuje i odpręża. Dostępnych jest wiele olejków, które można wykorzystać w aromaterapii. Istnieje przynamniej kilka jej form, a najważniejsze informacje na ten temat znajdziesz poniżej.

Pozytywne skutki aromaterapii
Aromaterapia wciąż zyskuje na popularności, co nie powinno być powodem zdziwienia. Od wielu lat bowiem wiadomo, iż olejki eteryczne mają wiele pozytywnych dla zdrowia właściwości, które bez wątpienia warto wykorzystać. Regularne stosowanie aromaterapii przynosi pozytywne efekty, w zależności od preferowanej formy oraz użytego olejku eterycznego. Jedne z nich działają orzeźwiająco, inne pobudzająco. Olejki odprężają, ułatwiają zasypianie i mają działanie antydepresyjne. Niektóre z nich określane są mianem afrodyzjaków. Jakie sposoby na skuteczną aromaterapię warto wykorzystać? W kolejnym akapicie znajdziesz kilka propozycji godnych uwagi.


Sposoby na aromaterapię
Aromaterapię można wykonać na co najmniej kilka sposobów. Wśród nich każdy może znaleźć coś dla siebie. Oto najpopularniejsze sposoby na udaną aromaterapię:
Kąpiel - ta forma jest bardzo intensywna, działa na każdy zmysł. Ciepła woda z dodatkiem wybranego olejku wpływa na ciało, a aromat wzmocniony temperaturą wody staje się intensywny. Jeśli lubisz odżywcze kąpiele i potrzebujesz solidnej dawki odprężenia, ta forma aromaterapii sprawdzi się doskonale.
Masaż - w tym przypadku można skorzystać zarówno z domowej aromaterapii jak i wybrać się do salonu masażu. Jeśli jednak nie znasz nikogo, kto jest w stanie wykonać profesjonalny masaż, lepiej skorzystać z usług profesjonalistów w salonie. Ten rodzaj aromaterapii pozwala dodatkowo wykorzystać właściwości fizykoterapii. Po zakończeniu masażu można odczuć odprężenie, spokój i pozytywną energię.
Użycie dyfuzora do olejków eterycznych - warto wybrać urządzenie, które będzie jednocześnie nawilżaczem powietrza. Dyfuzor jest łatwy w użyciu, może stać się elementem aranżacji pomieszczenia. Dzięki niemu przestrzeń zostanie wypełniona zapachem wybranego olejku, a wszystkie osoby przebywające w pobliżu skorzystają z mocy aromaterapii.
Świece zapachowe i kadzidła - to także popularne sposoby na domową aromaterapię. Doskonale sprawdzają się podczas medytacji lub wieczoru z książką lub dobrym filmem.
Inhalacja - trwa krótko i ma bardzo korzystne działanie. Warto ją stosować szczególnie w przypadku walki z przeziębieniem. Inhalacja trwa od 10 do 15 minut. Można wykonać ją poprzez użycie inhalatora lub nachylając się nad ciepłą wodą z dodatkiem olejku eterycznego. Zastosowanie tego sposobu działa korzystnie na skórę twarzy. Inhalacja bowiem odblokowuje i oczyszcza pory.

Właściwości olejków eterycznych
Wybierając olejek do aromaterapii, zwróć uwagę na swoje potrzeby i oczekiwania. Każdy z nich ma bowiem inne właściwości. Warto pamiętać o tym, aby wybierać produkty najlepszej jakości. Dobry skład to gwarancja najlepszego efektu. Oto kilka najpopularniejszych olejków:
Lawendowy - rozluźnia mięśnie, łagodzi stres i pomaga walczyć z bezsennością. Olejek lawendowy łagodzi również bóle głowy oraz stany zapalne skóry.
Rozmarynowy - wykazuje działanie antyseptyczne, warto zastosować go w przypadku cery trądzikowej oraz tłustej. Olejek rozmarynowy orzeźwia i jest uznawany za afrodyzjak. 
Miętowy - niweluje nieprzyjemne napięcia mięśni, pomaga się zrelaksować. Olejek miętowy orzeźwia i łagodzi podrażnienia skóry.
Różany - pomaga w gojeniu ran, łagodzi podrażnienia skóry. Olejek różany polecany jest osobom, które borykają się ze stanami lękowymi lub depresją. Okład z dodatkiem tego olejku łagodzi bóle głowy.
Szałwiowy - pobudza, działa korzystnie na zdolność do zapamiętywania. Olejek szałwiowy łagodzi bóle mięśni i stawów, działa korzystnie na układ oddechowy.


Powyższe przykłady to tylko niektóre z dostępnych opcji. Oferta olejków eterycznych jest naprawdę imponująca, co sprawia, iż każdy może znaleźć aromat odpowiedni dla siebie.

Pielęgnacja twarzy jako profilaktyka przeciwstarzeniowa

Pielęgnacja twarzy jako profilaktyka przeciwstarzeniowa

Młoda skóra jest jędrna, elastyczna i pełna blasku. Niewiele osób na tym etapie myśli o jej intensywniejszej pielęgnacji, ponieważ wizualnie nie potrzebuje ona aż tak dużego wsparcia. Niemniej jednak zgodnie z powiedzeniem "lepiej zapobiegać niż leczyć", warto już na dość wczesnym etapie zacząć myśleć o pielęgnacji twarzy pod kątem starzenia się. Zmarszczki wbrew pozorom zaczynają się pojawiać dość szybko, choć są nieznaczne. Skóra w ledwo zauważalnym tempie zaczyna również tracić na jędrności. Aby nie przegapić odpowiedniego momentu na pielęgnację przeciwstarzeniową, warto wprowadzić ją jak najszybciej.
 
Kiedy pojawiają się pierwsze oznaki starzenia skóry?

Mniej więcej około 25 roku życia, skóra zaczyna się starzeć pod względem fizjologicznym. Zaczynają pojawiać się ubytki w produkcji kolagenu, elastyny czy też kwasu hialuronowego. Zmarszczki zaczynają być widoczne na skórze jednak mniej więcej w okolicy 30 roku życia. Początkowo są to zmarszczki mimiczne, najczęściej zlokalizowane wokół oczu. Oczywiście zmarszczki nie są jedynym objawem starzenia się skóry i warto bez wątpienia o tym pamiętać. Z czasem skóra traci również na jędrności, staje się przesadnie przesuszona, ma skłonności do przebarwień itp.

Kosmetyki przeciwzmarszczkowe - kiedy jest najlepszy czas na ich stosowanie?

Na dobry wygląd w przyszłości, trzeba zacząć pracować już długie lata wcześniej. Najlepiej około 25-30 roku życia, zacząć wprowadzać kremy o działaniu przeciwstarzeniowym. Obecnie na rynku nie brakuje kosmetyków o delikatnym, jednakże skutecznym działaniu w tym zakresie. Bardzo ważne jest aby takie kremy zawierały składniki nawilżające i pomagały odbudowywać barierę lipidową.
Specyficznym kosmetykiem w tym zakresie są kremy pod oczy. Skóra pod oczami jest niezwykle delikatna i starzeje się znacznie szybciej, niż inne obszary naszej twarzy. Z tego względu stosowanie kremów przeciw zmarszczkom, zaleca się już w około 20 roku życia.
W momentach gdy skóra znajduje się w gorszej kondycji, dobrze jest sięgać również po serum. To kosmetyk o skoncentrowanym działaniu, który kojarzony jest głównie z osobami w starszym wieku. Tymczasem zaleca się jego stosowanie również przed 30 rokiem życia w formie krótkich kilkutygodniowych kuracji lub też na stałe w lżejszej formule.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry, aby zapobiec objawom starzenia?

Podstawą pielęgnacji w tym zakresie, jest odpowiednie nawilżanie skóry. Skóra, która ma niedobory w tym zakresie jest szorstka, szybko matowieje, traci na jędrności i ma także większą skłonność do pojawiania się zmarszczek. Warto pamiętać o tym, że nie tylko skóra sucha wymaga takiego nawilżenia, ale każdy jej rodzaj.
Niezwykle istotne w pielęgnacji jest również staranne oczyszczanie skóry. Należy dokładnie usunąć każdego dnia makijaż, korzystać z toniku, aby przywrócić jej odpowiednie ph i stosować kremy, które pomagają w walce z działaniem czynników zewnętrznych.
Ważne jest również chronienie skóry przed promieniowaniem słonecznym, włączenie do codziennej pielęgnacji kosmetyków z przeciwutleniaczami, aby zwalczać wolne rodniki oraz regenerować naskórek, korzystając z kremów służących właśnie tym celom. Ponadto skóra musi mieć odpowiednią ochronę przed zanieczyszczeniami pochodzącymi ze środowiska. Jeśli natomiast chodzi o codzienne przyzwyczajenia to istotne jest również utrzymywanie wagi na odpowiednim poziomie i stosowanie zbilansowanej diety, bogatej we wszystkie składniki odżywcze.

Aby nasza skóra mogła skutecznie bronić się przed złymi oznakami starzenia, dobrze jest stosować kosmetyki z kwasem hialuronowym, który odpowiada za nawilżenie skóry. Bardzo ważny jest również kolagen, który odpowiada za jędrność naskórka, ale ma również działanie nawilżające oraz wygładzające. Witamina C jest natomiast jedynym z najsilniejszych antyoksydantów, pomaga rozjaśniać przebarwienia oraz wzmacnia naczynka krwionośne. Zbawienny jest również retinol, skutecznie niwelujący zmarszczki i poprawiający ogólną kondycję skóry. Wdrożenie takich działań jeszcze przed 30 rokiem życia, może zaowocować pięknym i zdrowym wyglądem skóry w przyszłości.

Codzienna pielęgnacja twarzy męskiej – jak dbać o skórę?

Codzienna pielęgnacja twarzy męskiej – jak dbać o skórę?

Codzienna pielęgnacja twarzy męskiej – jak dbać o skórę?
Męska twarz różni się od kobiecej i ma zdecydowanie inne potrzeby. Jest przede wszystkim grubsza, posiada bujniejsze owłosienie, ma większą ilość gruczołów łojowych. Pomimo tego, że czasy się zmieniają, nadal panuje przekonanie, że panowie nie przykładają zbyt dużej uwagi do pielęgnacji. Na szczęście z pomocą przychodzą im odpowiednie kosmetyki, których codzienne stosowanie da zauważalne efekty.

Jak dbać o męską twarz? Niezbędne produkty
Rozpoczynając przygodę z pielęgnacją twarzy, warto wyrabiać w sobie krok po kroku drobne nawyki. Oprócz codziennych rytuałów należy raz na jakiś czas przeprowadzać większe zabiegi pielęgnacyjne. W męskiej kosmetyczce musi się znaleźć przede wszystkim lekki żel oczyszczający do twarzy bez alkoholu w składzie. Maszynki do golenia powinny być wymieniane odpowiednio często (jednorazowe, jak sama nazwa wskazuje, nadają się do użycia tylko jeden raz) – stępione narażają na podrażnienia i infekcje. Pianka do golenia musi zmiękczać skórę i być delikatna. Oprócz tego panowie powinni korzystać z kremów nawilżających, szczególnie jeśli mają skórę skłonną do przesuszania. Co jakiś czas warto wykonać peeling i nałożyć maseczkę. Dobrze także zastanowić się nad zakupem serum. Jest to skoncentrowany kosmetyk o silnym i dogłębnym działaniu. Jego zadaniem jest spowolnienie procesów starzeniowych skóry. Mówiąc krótko, stosując ten preparat panowie dają sobie szansę na zachowanie młodego wyglądu przez długi czas.

Jak pielęgnować twarz krok po kroku?
Pierwszym etapem pielęgnacji twarzy zawsze powinno być jej oczyszczenie. Bez tego nałożenie kremu nie będzie miało sensu, a wręcz może zaszkodzić skórze. Ta czynność nie może być przeprowadzana agresywnie, ponieważ w ten sposób zwiększa się ryzyko podrażnień. Do mycia warto stosować delikatne środki bez wysuszającego alkoholu w składzie. W usunięciu zrogowaciałego naskórka może pomóc przeprowadzany dwa razy w tygodniu peeling. Dzięki temu skóra wchłonie więcej substancji odżywczych z kremu. Po oczyszczeniu twarzy przychodzi pora na tonizowanie. Pomaga ono w utrzymaniu równowagi skóry. Tonik lub hydrolat należy dostosować do jej potrzeb. Produkt nie powinien zawierać w składzie alkoholu. Ostatnim krokiem jest nawilżenie i odżywienie. Niezbędnych składników dostarczy skórze odpowiednio dobrany krem. Produkt na dzień powinien być delikatniejszy i lżejszy niż na noc. Kosmetyk nie może zapychać porów, ponieważ to prosta droga do powstawania zaskórników. Cały proces pielęgnacji nie jest skomplikowany i nie zajmuje wiele czasu, szczególnie po wejściu w nawyk.

O czym warto pamiętać w kwestii pielęgnacji twarzy?
Bardzo istotne jest poznanie swojego typu cery. Nietrudno jest to określić. Skóra sucha to taka, która po umyciu mydłem jest lekko podrażniona, a nawet bolesna lub ściągnięta. Cera tłusta ma wiele niedoskonałości i tendencję do błyszczenia. Skóra mieszana jest połączeniem obu tych typów. Warto pamiętać, że nie każdy kosmetyk przeznaczony np. do cery tłustej sprawdzi się u wszystkich osób z tego typu cerą. Znalezienie odpowiednich dla siebie preparatów wymaga nieco czasu i cierpliwości. Przed znalezieniem tych idealnych można kilka razy zawieść się na testowanych produktach. Jeśli nie ma się możliwości zastosowania wyżej wymienionych kosmetyków, lepiej umyć twarz samą wodą niż wodą z mydłem. Mydło wysusza skórę i podrażnia ją. Twarz warto wycierać delikatnie czystym ręcznikiem. Ręcznik musi być przeznaczony tylko do tego celu i wymieniany co około 3 dni.

Choć rytuały pielęgnacyjne kojarzą się bardziej jako domena kobiet, również panowie powinni korzystać z ich dobrodziejstw. Dzięki temu ich twarz zachowa młody i zdrowy wygląd. Dbanie o cerę nie jest trudnym i czasochłonnym zadaniem. Drobna zmiana nawyków może przynieść duże korzyści. Warto zadbać o wyposażenie kosmetyczki w wysokiej jakości produkty dostosowane do typu cery. Wykonywanie czynności pielęgnacyjnych będzie jeszcze przyjemniejsze po zobaczeniu pierwszych efektów.

Domowe sposoby na relaks

Domowe sposoby na relaks

Współczesna codzienność większości z nas nierozerwalnie związana jest ze stresem i nieustannym pędem, które potrafią wywołać natłok negatywnych emocji. Wielu z nas nie potrafi również "zwolnić" w tym codziennym wyścigu po sukces bojąc się utracenia pozycji. A przecież relaks i odpoczynek są nam niezbędne do "zresetowania" naszego organizmu i pozbycia się wszystkich złych myśli krążących w głowie. Poznaj sposoby na domowy relaks i dowiedz się jak niewiele potrzeba by poczuć się wypoczętym i szczęśliwym.

Sposób nr 1 - gorąca i długa kąpiel
Relaks w wannie pełnej gorącej wody i aromatycznej piany to jeden z najlepszych pomysłów po ciężkim dniu. Wszystko, czego potrzebujesz to ulubiony płyn do kąpieli, sole lub olejki eteryczne, kilka świec i ulubiony napój ( np. chłodne wino). Taki zestaw plus gorąca woda to ratunek dla obolałego i zmęczonego ciała oraz ciągle zajętego rozmyślaniem o kłopotach umysłu.
Ulubiony zapach pozwoli Ci zapomnieć na chwilę o zmartwieniach dodany do niego olejek eteryczny np z lawendy wyciszy nerwy i ułatwi późniejsze zasypianie. Gorąca woda dodatkowo rozluźni spięte po całym dniu mięśnie ciała.

Sposób nr 2 - domowe SPA
Innym kosmetyczno - pielęgnacyjnym sposobem na odpoczynek w domowym zaciszu może być urządzenie sobie domowego SPA. Decydując się na małą sesję zabiegową pozwolimy sobie upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, bowiem zadziałamy zarówno na nasze samopoczucie jak i urodę. Skupienie na kolejnych czynnościach pozwoli nam oderwać myśli od dręczących nas kłopotów a zabiegi pielęgnacyjne sprawią, że będziemy wyglądać na zrelaksowanych i zdrowych.
Do wyboru mamy szereg nieskomplikowanych kuracji domowych, wśród których można wymienić maseczki na włosy z jajka, oliwy i miodu czy naturalny peeling kawowy z fusów. Warto również pokusić się o nałożenie drogeryjnej i pięknie pachnącej maseczki lub masaż szczotką na sucho zarówno ciała jak i twarzy. Taki zabieg zrelaksuje cię i korzystnie wpłynie na wygląd twojej skóry. Warto przy tym zadbać o odpowiednią oprawę wieczoru, z cichą muzyką w tle i zapalonymi świeczkami lub dyfuzorem.

Sposób nr 3 - mata do akupresury
Maty do akupresury to prawdziwy hit ostatnich lat. Korzystają z nich zarówno sportowcy jak i biznesmeni oraz mamy zmęczone po całym dniu zabaw z rozbrykanym dzieckiem. Nic w tym dziwnego, pozwalają one na rozluźnienie mięśni a specjalnie ułożone kolce wywierają nacisk na odpowiednie fragmenty naszego ciała działając na zasadzie akupresury.
Pamiętaj, że początki z mata mogą wydać się nieprzyjemne, bowiem ciało musi przyzwyczaić się do ostrych kolców. Przygodę z matą warto, zatem rozpoczynać z rozwagą, by móc cieszyć się jej zaletami w pełni w chwili przyzwyczajenia skóry do kontaktu z nią.

Sposób nr 4 - trening
Każdy człowiek jest inny, jedni lubią relaks przed kanapą, inni najlepiej odpoczywają będąc w ruchu. Aktywność fizyczna, tak jak joga, rower, bieżnia czy trening siłowy to również dobre sposoby na odciążenie głowy z natłoku myśli. Regularne, wieczorne treningi nie tylko pozwolą nam się oderwać od codzienności, ale i usprawnią nasz organizm i pozwolą dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem.
Ważne jest również to, że w trakcie ruchu w naszych mózgach stymulowana zostaje produkcja endorfin, czyli hormonów szczęścia. Hormon ten likwiduje również nagromadzony kortyzol, wywoływany przez przewlekły stres.

Sposób nr 5 - książka, kino lub Netflix
Idealnym sposobem na relaks i zapomnienie o codziennych problemach jest również zanurzenie się w całkiem innym świecie. Możliwość tę dają nam książki oraz filmy i seriale dostępne na platformach typu Netflix. Skupienie się na czytanej lub oglądanej historii pozwala zresetować myśli i zapomnieć o tym, co nas trapi. Czytanie dodatkowo rozwija naszą wyobraźnię oraz poszerza wiedzę i rozwija horyzonty myślowe.
Regularne czytanie przed snem pozwala nam zasypiać z głową pełną historii zawartych w książkach zamiast rozmyślania o tym, co złego przyniósł nam dzisiejszy dzień. Osoby, które nie przepadają za kontaktem z literaturą mogą włączyć swój ulubiony film lub serial i w te sposób oderwać swoje myśli od otaczającej je rzeczywistości. 

Jak zadbać o kondycję w wakacje?

Jak zadbać o kondycję w wakacje?

Jeśli na co dzień starasz się być w dobrej formie fizycznej, z pewnością zastanawiasz się, czy wakacyjny wyjazd nie popsuje Twojego treningowego planu. Wiele osób miewa po wakacjach wyrzuty sumienia związane z tzw. zasiedzeniem się lub nabraniem dodatkowych kilogramów. Na szczęście o kondycję w czasie urlopu można zadbać w kilku prostych krokach. O czym pamiętać, aby nie stracić formy przez wakacje?

Zwiedzaj aktywnie
Podstawą zachowania dobrej kondycji jest oczywiście przebywanie w ruchu. Jeśli wybierasz się w nowe miejsce, z pewnością pragniesz poznać je jak najlepiej. Warto wykorzystać swoją ciekawość i ekscytację związaną z nowym otoczeniem. Zamierzając poznać okolicę, wiele osób decyduje się na przemierzanie jej samochodem lub miejską komunikacją. Ty możesz jednak postawić na bieg lub szybki chód. Zwiedzanie na pieszo dostarcza niezwykłych wrażeń i pozwala zanurzyć się w kulturze danego kraju. Wybranie się na poranną przebieżkę lub energiczny spacer może dodatkowo zwiększyć Twój entuzjazm wobec celu podróży.

Jak nie zaprzestać regularnych ćwiczeń?
Z pewnością zdarzyło Ci się doświadczyć sytuacji, w której po wyjeździe konieczne było ponowne przyzwyczajenie się do treningowej rutyny. Jak tego uniknąć? Podczas wakacji pamiętaj o tym, aby wstawać możliwie wcześnie. Nie musisz oczywiście zrywać się z łóżka o świcie. Jeśli późno chodzisz spać, postaraj się wstawać dokładnie po takim czasie, jakiego Twój organizm potrzebuje do wypoczęcia. Jednym z błędów jest dłuższe pozostawanie w łóżku. Może to jednak skutkować nadmierną sennością w ciągu dnia. Jeśli obudzisz się w godzinach porannych, Twój dzień będzie dłuższy. W jaki sposób wpłynie to na kondycję?

Zaoszczędzony czas możesz wykorzystać na krótką, dwudziestominutową serię ćwiczeń. Aby taki plan wypalił, warto odpowiednio się do niego przygotować. Zastanów się nad tym, jaki trening uda Ci się wykonać w danych warunkach. Może to być seria pompek i przysiadów w pokoju hotelowym lub sesja jogi na tarasie. Chcąc uniknąć wymówek w trakcie wyjazdu, zabierz ze sobą strój sportowy. Pamiętaj też, aby nie chować go na dnie torby! Świetnym pomysłem będzie zabranie ze sobą opracowanej listy treningowej. Umieść na niej kilka prostych ćwiczeń. Najlepiej takich, do których nie będzie Ci się trudno zmotywować. Dobre rozwiązanie to wydrukowanie ich na kartce. Dlaczego? W podjęciu aktywności nie przeszkodzi Ci wówczas słabe połączenie internetowe lub wyczerpanie się baterii.

Spraw, aby ćwiczenia były dobrą zabawą
Pozostawanie w ruchu to nie tylko wykonywane z obowiązku serie pompek. Podczas wyjazdu z pewnością natrafisz na bogatą ofertę rozrywkową. Wiele aktywności zapewni unikalne doświadczenia i dawkę ćwiczeń. Na co warto zwrócić uwagę? W miejscach odwiedzanych przez turystów natrafić można na zajęcia z regionalnego tańca, kursy nurkowania z maską lub możliwość wzięcia udziału w popularnych grach sportowych. Jeśli nie interesują Cię takie atrakcje, bez problemu odnajdziesz też standardowe lekcje fitness, jogi lub aerobiku. Sprawdź, czy nie są organizowane przez ośrodek, w którym się zatrzymujesz.

Zwróć uwagę na to, co spożywasz
Przemyślany wybór jedzenia i napojów to bardzo ważny aspekt. Jak uniknąć objadania się wysokokalorycznymi, regionalnymi potrawami? W ciągu dnia pamiętaj o zdrowych przekąskach. Możesz w ten sposób spróbować też miejscowych przysmaków takich jak owoce, orzechy czy wyroby mleczne. Dzięki regularnemu jedzeniu unikniesz napadów tzw. wilczego apetytu i w porze posiłku sięgniesz po mniejszą porcję. Chcąc zachować dobrą formę, zwróć również uwagę na rodzaj i ilość spożywanego alkoholu. Dobrym pomysłem może być wybór wieczorów, w które wypijesz więcej i wykreślenie ćwiczeń z planu na kolejny dzień. Staraj się również sięgać po mniej kaloryczne trunki i unikać drinków z niezdrowymi napojami. Jeśli dana przerwa w podejmowaniu aktywności zostanie wcześniej zaplanowana, nie wybijesz się z rutyny. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu się do wyjazdu i przestrzeganiu kilku prostych zasad z pewnością uda Ci się utrzymać dobrą kondycję.

Jak zdrowo się opalać?

Jak zdrowo się opalać?

Słońce jest niezbędne do tego, aby człowiek mógł żyć i funkcjonować na ziemi. To z niego każdego dnia czerpiemy witaminę D. Jednak opalanie się i wystawianie swojego ciała na nadmierną ekspozycję słoneczną, może mieć niekiedy zły wpływ na stan naszego zdrowia. Dlaczego? Przede wszystkim nadmierne wystawianie swojej skóry na działanie promieni słonecznych, prowadzi do oparzeń i wywołuje choroby - między innymi raka skóry. W wielu przypadkach przed skutkami takiego nasłonecznienia, nie są w stanie ochronić nas nawet kremy z najwyższymi filtrami.
Przenikające w głąb skóry promieniowanie UV sprawia również, że uszkadzają się włókna kolagenowe. Tym samym przestaje być ona tak elastyczna i napięta. To natomiast prowadzi do powstawania zmarszczek i szybszego starzenia się skóry. Może ona również rogowacieć, łuszczyć się i mogą pojawiać się na jej powierzchni przebarwienia. U wielu osób nadmierna ekspozycja na słońce prowadzi również do powstawania zaskórników i zaostrzenia trądziku.  Słońce może zatem mieć bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm, ale nadmierne opalanie się sprzyja rozwijaniu się niebezpiecznych chorób i pogarszaniu się stanu skóry. Jak zatem opalać się zdrowo?

Czy solarium do dobra alternatywa dla słońca?
Wielu osobom wydaje się, że wizyta w solarium jest zdecydowanie bezpieczniejszą opcją, niż opalanie się na plaży. Nie jest to jednak prawdą. W trakcie pojedynczej wizyty w solarium, na skórę oddziałuje zdecydowanie więcej promieni UV, niż w trakcie pojedynczego opalania. Jest to "zmasowany" atak na skórę. W efekcie opalenizna faktycznie pojawia się szybciej, ale bardzo negatywnie wpływa na stan skóry. Nie można zatem wizyt na solarium zaliczyć do bezpiecznych alternatyw dla opalania.

Korzystanie z kosmetyków opalających
Jeśli chcemy mieć ładną karnację i nieco ciemniejszą skórę, to warto bez wątpienia zdecydować się na korzystanie z kosmetyków. Oczywiście w dużej ilości one również mogą być dla nas niezdrowe, dlatego warto zdecydować się na ich naturalne odpowiedniki. Często bywają one nieco droższe i może nie zapewniają tak intensywnego efektu, ale ich stosowanie nie wpłynie negatywnie na nasz stan skóry. O jakich kosmetykach mowa?

W przypadku twarzy, warto korzystać przede wszystkim z bronzerów. Można używać je przez cały rok do konturowania twarzy i podkreślania jej kolorytu. Latem natomiast użycie bronzera i samoopalacza na resztę ciała sprawi, że efekt będzie jednolity. Takie bronzery mają zazwyczaj postać sypką i nakłada się je korzystając z pędzla.

Samoopalacze do ciała, mogą mieć bardzo różnorodną formę. Niektóre z nich przypominają po prostu balsam, inne natomiast są w sprayu czy też w piance. Warto wybrać taką formę, którą najłatwiej nam się użytkuje. Na pewno sztuką jest nałożenie kosmetyku tak, aby na ciele nie pozostały żadne nieestetyczne zacieki. Dlatego też należy używać do tego rękawiczek, ponieważ ręce mogą nadmiernie się przebarwić. Gdy nakładamy samoopalacz, na samym początku nie widzimy efektu. Jest on zauważalny dopiero po pewnym czasie. Warto zatem posiłkować się dokładnie instrukcją i nie nałożyć go zbyt dużo. Czasem trzeba skorzystać z samoopalacza nawet kilka razy, żeby osiągnąć opaleniznę odpowiednią dla siebie. Nie warto jednak się w tej kwestii nadmiernie spieszyć ponieważ wówczas możemy uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego.
Czy samoopalacz jest trwały? Zazwyczaj po kilku myciach niestety schodzi ze skóry. Dlatego trzeba regularnie go w nią wmasowywać. Niektóre samoopalacze łatwo zmyć, inne są zdecydowanie bardziej intensywne. Z pewnością bardzo ważne jest to, żeby myć się korzystając z miękkiej gąbki lub też po prostu dłonią. Wówczas nie będzie tak, że na pewnych fragmentach ciała kosmetyk zostanie cały wytarty, a na innych zostanie go bardzo dużo.

Samoopalacze to bardzo dobra alternatywa dla naturalnego opalania, które zajmuje mnóstwo czasu i może prowadzić do poważnych schorzeń. Poza tym dzięki takim specyfikom możemy osiągnąć piękny kolor skóry niezależnie od tego, jaka pogoda panuje za oknem.

Witamina E w kosmetykach

Witamina E w kosmetykach

Witamina E to jedna z popularniejszych substancji, szczególnie wśród tych o działaniu odmładzającym i łagodzącym podrażnienia. Jest efektywna i bezpieczna, dlatego preparaty kosmetyczne z jej dodatkiem sprawdzą się niemal u każdego. Jedynym bezwzględnym przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na tę substancję, co na ogół jednak się nie zdarza. Aby zauważyć korzystne efekty stosowania takich kosmetyków należy używać je regularnie, czyli codziennie, przez pewien okres czasu. 

Witamina E rozpuszcza się w tłuszczach, aby więc kosmetyki z jej dodatkiem wykazywały korzystne działanie, w składzie musi znaleźć się również składnik lipidowy. Posiada ona właściwości ochronne poprzez zdolność do wbudowywania się w lipidowe struktury skóry. W efekcie przyczynia się do jej zdrowego, pięknego wyglądu. W kosmetykach stosuje się dwie postacie tego związku: alfa-tokoferol oraz octan alfa-tokoferolu. W pierwszym przypadku zalecaną dawką jest stężenie 0,05-0,5%, zaś w drugim - stężenie 0,5-5%. To bezpieczny i efektywny przedział, którego warto szukać w wybranych produktach. 

Właściwości witaminy E
Witamina ta wchodzi w skład błon lipidowych komórek wszystkich tkanek organizmu, w tym także skóry. To dzięki niej możliwe jest zachowanie integralności skóry i jej młodego, zdrowego wyglądu. Uznaje się ją za bardzo silny przeciwutleniacz - zmniejsza ilość wolnych rodników w organizmie, tym samym nie tylko zmniejszając ryzyko wielu chorób, ale również opóźniając procesy starzenia się tkanek. Dodatkowo witamina E:

 • pomaga utrzymać jednolity koloryt skóry
 • głęboko nawilża
 • działa przeciwzapalnie
 • zmniejsza widoczność zmarszczek mimicznych
 • stymuluje naturalną produkcję kolagenu i elastyny
 • zmniejsza widoczność rozstępów, np. na brzuchu podczas ciąży, a także blizn
 • zwiększa jędrność i elastyczność skóry
 • chroni skórę przed szkodliwym działaniem wysokich temperatur, wiatru, promieniowania słonecznego
 • poprawia krążenie w skórze głowy
 • wygładza włosy i nadaje im blasku

Takie kosmetyki mogą mieć różne przeznaczenie. Nie są to tylko i wyłącznie kremy dla osób z dojrzałą cerą. Witamina E często dodawana jest do szamponów, odżywek do włosów czy paznokci, masek do całego ciała, peelingów, kremów pod oczy, pomadek i wszelkich maści. 

Synergiści witaminy E
Efektywność witaminy E jest znacznie większa w połączeniu z niektórymi innymi związkami, przede wszystkim z witaminą C. Taka kombinacja znacznie zwiększa działanie antyoksydacyjne kosmetyku, ponieważ obydwie witaminy są silnymi przeciwutleniaczami. Dodatkowo wykazują podobne działanie, ponieważ kwas askorbinowy ujędrnia skórę, rozjaśnia jej koloryt i dodaje blasku, zaś tokoferole odmładzają ją. W efekcie regularne stosowanie kosmetyków z obydwiema witaminami zapewnia dobrą kondycję skóry.
Wykazano także, że aktywność witaminy E znacznie wzrasta w obecności selenu. Takie połączenie sprawia, że procesy starzenia komórek są jeszcze bardziej spowolnione, a regeneracja komórkowa przyspieszona. Ponadto selen chroni skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, np. promieniowaniem słonecznym. Innym pozytywnym połączeniem jest witamina E + koenzym Q10. Wprawdzie obecność tej witaminy nie wpływa na zwiększenie biodostępności czy działania koenzymu, jednak jego obecność w dużym stopniu wpływa na właściwości witaminy E. 

Kosmetyki z witaminą E - dla kogo?
Kosmetyki z dodatkiem witaminy E przeznaczone są przede wszystkim dla osób dojrzałych - nie bez powodu zwana jest witaminą młodości. Już po 25. roku życia ilość kolagenu i elastyny w skórze spada, w efekcie czego traci ona swoją elastyczność, jędrność i nawilżenie. Od 30. roku życia poleca się regularne stosowanie kremów i serum z przeciwutleniaczami, które opóźniają wystąpienie zmarszczek i dodają skórze blasku. Kosmetyki z witaminą E dobrze sprawdzą się w przypadku skóry wrażliwej, skłonnej do zmarszczek oraz podrażnień. Ze względu na duże bezpieczeństwo nadadzą się do każdego rodzaju skóry. 
Maski i okłady do ciała zawierające witaminę E bardzo często wykorzystywane są w walce z cellulitem, zaś ochronne pomadki i balsamy do ust nawilżają je i chronią przed pękaniem. Bardzo często sięgają po nie osoby ze skłonnością do zajadów i pękających kącików ust. Popularnością cieszą się także łagodzące pianki i kremy do skóry, które zmniejszają skutki uboczne długiego opalania się. Warto wiedzieć, że witamina E zmniejsza stany zapalne i przyspiesza regenerację. Kremy do rąk z jej zawartością świetnie sprawdzą się u osób z suchymi, podrażnionymi dłońmi. Szczególnie, jeśli są one często narażone na kontakt z chemikaliami, gorącą wodą czy wiatrem.