Jak przywrócić skórze blask i jędrność?

https://www.unicornlab.pl/2022/02/23/jak-przywrocic-skorze-blask-i-jedrnosc/

Piękna, rozświetlona cera jest celem, do którego w swej pielęgnacji dąży zdecydowana większość kobiet i mężczyzn. Niestety wskutek starzenia się skóry, negatywnego wpływu czynników zewnętrznych, a czasem też niewłaściwej pielęgnacji, skóra miewa momenty gorszej formy, gdy staje się szara, zmęczona i nie wygląda zdrowo. Jak sprawić, by cera odzyskała swój promienny wygląd?


Po pierwsze – oczyszczanie cery
Prawidłowe oczyszczanie twarzy jest niezwykle istotne, niezależnie od typu cery. Stosowane preparaty oczyszczające powinny być delikatne i nie naruszać bariery hydrolipidowej skóry. Wiele osób – zwłaszcza kobiet, które stosują na co dzień pełny makijaż – jest przekonanych, że dokładne oczyszczenie mogą zapewnić im jedynie bardzo silnie myjące żele, które przy okazji wysuszają cerę. Jest to błąd i nie należy go popełniać nawet w przypadku cery tłustej. Nadmierne oczyszczanie cery może bowiem przynieść skutki odwrotne do zamierzonych. Wysuszona, wyjałowiona skóra zaczyna się bronić, w efekcie produkuje jeszcze więcej sebum. Rezultatem jest zwiększone przetłuszczanie się skóry i tendencja do wyprysków.
Co zatem zrobić, gdy skóra potrzebuje porządnego oczyszczenia z kosmetyków pielęgnacyjnych, kremu SPF i wodoodpornego makijażu? Odpowiedzią jest oczyszczanie wieloetapowe, gdzie pierwszym etapem może być np. olejek do demakijażu, a drugim delikatna pianka oczyszczająca. W przypadku wyjątkowo opornych zanieczyszczeń pomiędzy tymi krokami można jeszcze wprowadzić przemycie twarzy płynem micelarnym.


Po drugie – nawilżanie cery
Dostarczanie cerze składników nawilżających jest niezbędnym etapem  pielęgnacji każdej skóry, niezależnie od jej typu i wieku. Świadoma pielęgnacja skóry zakłada systematyczne jej nawilżanie i zapobieganie odwodnieniu. Jeden z najważniejszych kroków ku pięknej cerze jest bardzo prozaiczny i przez to często pomijany. Chodzi oczywiście o picie wystarczającej ilości płynów – odwodnienie organizmu odbija się bowiem także na kondycji skóry, która staje się sucha, szorstka, i ma niezdrowy koloryt.
Bardzo istotne są oczywiście dobre kosmetyki nawilżające – w tym mgiełki i toniki, a także serum ze składnikami aktywnymi (np. z kwasem hialuronowym). Takie formy nawilżania są odpowiednie o każdej porze roku, poleca się je jako etap pielęgnacji stosowany po oczyszczeniu twarzy, a przed nałożeniem kremu.


Po trzecie – cykliczny rytuał detoksykujący
Prócz codziennej rutyny pielęgnacyjnej warto wprowadzić do swojego harmonogramu kosmetycznego również takie zabiegi, które są wykonywane w większych odstępach czasu. Powinny być one dopasowane do typu i potrzeb cery. Wśród tych drobnych rytuałów mogą znaleźć się np. maseczki z glinką lub inne sposoby na bezpieczne i dokładne oczyszczenie porów. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku cer mieszanych i tłustych.
Ciekawym sposobem na oczyszczenie skóry jest zabieg z udziałem domowej sauny. Polega on na rozszerzeniu porów przy pomocy ciepłej pary (można zrobić w warunkach domowych tzw. “parówkę”, czyli kąpiel parową lub użyć w tym celu wapozonu, czyli specjalnego urządzenia kosmetycznego, które wytwarza parę). Po poddaniu skóry działaniu ciepłej pary, można nałożyć na twarz oczyszczającą maseczkę. Po zakończeniu zabiegu należy zaaplikować na skórę grubszą warstwę nawilżającego kremu. Warto dodać, że zabieg sauny na twarz nie jest wskazany dla osób o skórze naczynkowej.


Po czwarte – dbanie o barierę hydrolipidową
Delikatne oczyszczanie, wspomniane na początku tego artykułu, jest bardzo ważne w dbaniu o warstwę wodno-tłuszczową skóry, ale z reguły samo w sobie nie jest wystarczające. Dbanie o barierę ochronną skóry należy uwzględnić również w pozostałych krokach pielęgnacyjnych. Niezwykle pomocne w odbudowie płaszcza hydrolipidowego skóry są oleje – np. olej z dzikiej róży lub konopny. Warto wprowadzić je do pielęgnacji. Olej konopny zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ jest odpowiedni nawet dla cer tłustych i mieszanych z uwagi na niewielką komedogenność. Oleje pielęgnacyjne najlepiej stosować w pielęgnacji wieczornej, w połączeniu z kremem. Na ogół olej jest ostatnim składnikiem rutyny pielęgnacyjnej, nakładanym na twarz w niewielkiej ilości zaraz po kremie.


Po piąte – wprowadzenie do pielęgnacji składników antyoksydacyjnych
W pielęgnacji rozświetlającej i przeciwstarzeniowej bardzo ważne są składniki antyoksydacyjne, czyli zapobiegające powstawaniu wolnych rodników. Jednym z najsilniejszych antyoksydantów jest witamina C, czyli popularny kwas askorbinowy, który jest składnikiem aktywnym w wielu preparatach pielęgnacyjnych, od kremów aż po serum. Jak działa witamina C w kosmetykach? Rozświetla cerę, wyrównuje koloryt i redukuje plamy pigmentacyjne, czyli ma szerokie spektrum działania i daje efekty w postaci piękniejszej, zdrowiej wyglądającej skóry.
Szczególnie wartym uwagi kosmetykiem jest serum z witaminą C, które można stosować codziennie, także w ciągu dnia. Ponieważ kwas askorbinowy jest substancją dość niestabilną i wymaga od kosmetyku bardzo niskiego pH (poniżej 3,5), dość powszechnie stosuje się pochodne witaminy C, które są bardziej trwałe, a przy tym przez swoje delikatniejsze działanie są też bardziej polecane dla wrażliwych cer.


Po szóste – regularna eksfoliacja
Bardzo ważnym krokiem w pielęgnacji każdego typu cery jest eksfoliacja, czyli złuszczanie. Współcześnie odchodzi się od stosowania peelingów mechanicznych na rzecz tych enzymatycznych lub z kwasami owocowymi. Peelingi tego typu nie mają drobinek, które mogłyby podrażnić delikatną skórę, a złuszczają dzięki obecności substancji takich jak np. kwasy owocowe. Dostępne są preparaty złuszczające o różnym stężeniu i sile działania – dla delikatnych skór lub w czasie przyzwyczajania cery do eksfoliacji warto wybierać te najłagodniejsze.


Po siódme – ochrona przeciwsłoneczna
W pielęgnacji przeciwstarzeniowej najważniejsza jest ochrona przed negatywnym wpływem promieniowania UV. Dobry krem z filtrem to podstawa, nie tylko latem, ale o każdej porze roku. Uważa się, że minimalną ochronę, jakiej potrzebuje skóra na co dzień, jest w stanie zapewnić krem z filtrem SPF 30, a najbardziej polecane do skutecznej ochrony przed słońcem są kremy z filtrem SPF 50. Szczególnie istotne jest zabezpieczanie skóry filtrem po zabiegach złuszczających, a także podczas stosowania preparatów z retinolem. Systematyczne stosowanie kremu z filtrem chroni skórę przed promieniowaniem UV i zapobiega jej szybszemu starzeniu się – jest to kosmetyk, który zawsze warto mieć pod ręką i na którym nie ma sensu oszczędzać.