Witamina C, a kuracja retinolem

https://www.unicornlab.pl/2022/02/09/witamina-c-a-kuracja-retinolem/

Z każdym dniem rośnie popularność domowych zabiegów pielęgnacyjnych, a na rynku pojawiają się wciąż nowe produkty, które można bezpiecznie stosować w domowej łazience. Dzięki dostępności do skutecznych kosmetyków można w rewelacyjny sposób poprawić stan swojej cery i przywrócić skórze gładkość oraz promienny wygląd. Podstawą jest jednak świadomość tego, co i jak należy łączyć, żeby w bezpieczny sposób uzyskać pożądane efekty.
Codzienna pielęgnacja wymaga odpowiednich składników, a dużą sławą cieszy się ostatnio retinol oraz witamina C. Obie substancje mają korzystny wpływ na stan cery i pojawiają się w składach wielu popularnych kosmetyków. Czym są i czym zyskały popularność?

Retinol – silny środek o wielowymiarowym działaniu. 
Retinol jest substancją pochodząca od retinoidów, czyli pochodnych witaminy A. Jest związkiem, który bardzo łatwo przenika w głąb skóry, pobudzając komórki do odnowy. Wysoko ceniony jest za swoje przeciwstarzeniowe działanie, ma wpływ na zachowanie owalu twarzy, wygładzenie zmarszczek, regulację wydzielania sebum oraz redukuje zmiany potrądzikowe. Jest jednak dość inwazyjnym środkiem, dlatego kosmetyki z jego zawartością należy stosować szczególnie ostrożnie.
Do działania retinolu należy przyzwyczajać skórę stopniowo, powoli zwiększając jego stężenie podczas stosowania. Początkowo używa się małych stężeń i nakłada je na skórę co kilka dni. Nie można też wystawiać jego działania na słońce, dlatego najbezpieczniej stosować go na noc i dodatkowo używać w ciągu dnia kremów zawierających filtry UV. W okresie letnim najlepiej zrezygnować z jego stosowania lub znacząco obniżyć jego dotychczasowe stężenie podczas pielęgnacji.
Retinol nie działa szybko, dlatego na efekty jego stosowania trzeba cierpliwie poczekać i nie zniechęcać się brakiem oznak jego działania. Systematyczne i ostrożne wprowadzenie go do pielęgnacji, bardzo korzystnie wpłynie na stan cery i opóźni jej starzenie.

Witamina C – jak działa na skórę? 
Witamina C jest składnikiem wielu kosmetyków stosowanych do pielęgnacji skóry. Chroni przed wolnymi rodnikami, dodaje cerze blasku, rozjaśnia jej szary koloryt, daje efekt wypoczętej i gładszej skóry. Regularnie stosowana pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu, przyczyniając się tym samym do odmłodzenia twarzy i spowolnienia efektów starzenia. W wyraźny sposób wygładza zmarszczki i sprawia, że cera promienieje i ma bardziej jednolity kolor. 
Jedną z wielu zalet witaminy C jest łagodzenie stanów zapalnych, co szczególnie docenią osoby z zaawansowanym trądzikiem. Można używać jej w wielu formach, takich jak serum, maseczki lub kremy. Szczególnie polecana jest dla osób o niejednolitej, zmęczonej i szarej cerze. Stosować można ją przez cały rok. 

Witamina C, a kuracja retinolem
Chociaż obie substancje są wyjątkowo skuteczne i podczas regularnej pielęgnacji dają fantastyczne efekty, to należy stosować je ostrożnie. Nie należy używać ich jednocześnie, podczas jednego zabiegu. Retinol i witamina C różnią się od siebie zakresem pH i nałożenie ich jeden po drugim, sprawi, że nie będą w pełni skuteczne. Szczególnie dotyczy to witaminy C w formie kwasu askorbinowego oraz niacynamidu. 
Witamina C ma pH kwaśne, retinol natomiast jest neutralną substancją. Połączenie ich podczas jednego zabiegu sprawi, że nie będą one stabilne i zwyczajnie nie przyniosą pożądanych efektów. Jak można stosować je równolegle? Najlepszym sposobem będzie używanie kosmetyków z zawartością witaminy C rano, a produktu z retinolem dopiero wieczorem. Dzięki temu ich działania nie będą się pokrywać i obie substancje będą miały dość czasu na skuteczne działanie. Dzięki temu uniknie się utlenienia witaminy C przez działanie oksydacyjnego retinolu i pozwoli jej spełnić swoją funkcję. 
Stosowanie ich naprzemiennie rano i wieczorem, z pewnością przyniesie wiele korzyści dla skóry i przywróci jej blask. Zmarszczki zostaną wygładzone, a odczyn zapalny u osób z trądzikiem się zmniejszy. Regularna pielęgnacja z wykorzystaniem obu tych składników opóźni starzenie się skóry oraz nada jej zdrowy, jednolity odcień.