Detoks- proste sposoby na trudne toksyny

https://www.unicornlab.pl/2022/01/12/detoks-proste-sposoby-na-trudne-toksyny/

Zalegające w naszym organizmie metale ciężkie lub substancje będące wynikiem zanieczyszczenia środowiska, nieprawidłowego odżywiania lub procesów metabolicznych w sposób jednoznaczny negatywnie wpływają na zdrowie i samopoczucie. Regularne oczyszczanie ciała z toksyn przynajmniej raz w roku poprawi wygląd skóry, wzmocni odporność i doda energii. Czym jest detoks i jakie są proste i skuteczne i bezpieczne sposoby na jego przeprowadzenie?

Co należy wiedzieć o detoksie?
Detoks czyli oczyszczenie organizmu kojarzy się najczęściej z restrykcyjnymi dietami, głodówką, lub zażywaniem silnych preparatów oczyszczających. Tymczasem zdrowy organizm zaopatrzony jest w niezwykle wydajny mechanizm pozwalający mu pozbyć się toksyn, problemem jest jedynie nadmierne obciążanie tego mechanizmu poprzez stres fizyczny i psychiczny oraz spożywanie przetworzonej żywności, leków czy alkoholu.
Właściwie przeprowadzony detoks powinien polegać na wsparciu i przyspieszeniu naturalnych procesów oczyszczania organizmu, a nie na brutalnej ingerencji w nie.
Detoksykacja zasadniczo oznacza wspomaganie usuwania zanieczyszczeń głównie w wątroby, która jest centrum metabolicznym organizmu. To właśnie w wątrobie następuje filtrowanie krwi z substancji toksycznych zarówno wytwarzanych przez organizm jak i dostarczanych mu z zewnątrz. Podczas procesów zachodzących w wątrobie organizm poprzez krew eliminuje także toksyny z innych układów i narządów.   

Trzy najbardziej efektywne sposoby na detoksykację organizmu
Woda

Bez picia dużej ilości wody detoksykacja w organizmie nie może się odbywać. Woda pomaga wypłukiwać substancje szkodliwe, przyczynia się do normalizacji pracy układu pokarmowego i pomaga w skutecznym wchłanianiu substancji odżywczych. Ponadto woda filtruje nerki i usuwa nagromadzone metabolitów. Poziom wody w organizmie musi być nieustannie uzupełniany, gdyż organizm nieustannie ją wytraca. Odpowiednie nawodnienie poprawia nawilżenie skóry, redukcję zaparć i przyczynia się do zwiększenia energii. Średnio powinno się wypijać około 2 litrów wody, jednak podczas detoksu przeciętny dorosły mężczyzna może pić jej nawet dwa razy więcej, natomiast kobieta około 3 litrów.

Dieta
Odpowiednio zbilansowana dieta jest podstawą właściwie przeprowadzonego detoksu. Wspomaga procesy oczyszczania organizmu jednocześnie dostarczając mu niezbędnych składników odżywczych.  
Najważniejszym elementem diety detoksykacyjnej jest błonnik , który wzmaga perystaltykę jelit, oczyszcza je ze złogów, reguluje poziom wchłaniania wody i wypróżnienia.
To między innymi ze względu na błonnik tak ważne jest spożywanie dużej ilości świeżych owoców i warzyw, a dieta sokowa i dieta smoothie są najpopularniej stosowanymi w okresie wspomagania organizmu w pozbywaniu się szkodliwych substancji.
Dieta sokowa polega na piciu dużej ilości soków owocowych i warzywnych nie dosładzanych cukrem ani miodem, natomiast dieta smoothie polega na przygotowywaniu koktajli. Obie dostarczają mnóstwo witamin, składników mineralnych i błonnika.

Dieta smoothie zwana także koktajlową jest zdecydowanie bardziej sycąca, lepsza dla początkujących, a koktajle zawierają więcej błonnika. Polega ona na tym, by przez około 2 tygodnie wypijać 3 razy dziennie szklankę koktajlu z kefiru i owoców. Uzupełnieniem tej diety są głównie produkty zbożowe i chude mięso.  

Ponadto w czasie przeprowadzania detoksykacji należy odstawić alkohol i papierosy, ograniczyć spożycie czerwonego mięsa i produktów przetworzonych, unikać cukrów (oprócz tych występujących naturalnie) i soli, a także przestudiować swój dotychczasowy sposób odżywiania, by wyeliminować produkty potencjalnie alergizujące.

Przy okazji diety warto także wspomnieć o ziołach. Czystek, pokrzywa czy ostropest plamisty pite regularnie wspomogą pracę nerek i korzystnie wpłyną na utrzymanie prawidłowej flory bakteryjnej w jelitach.
 
Sauna
W trakcie pobytu w saunie komórki tłuszczowe  pod wpływem ciepła uwalniają do krwioobiegu zmagazynowane toksyny, dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, czego konsekwencją jest szybsze wydalanie przez skórę toksycznych substancji.
W ten rodzaj oczyszczania zaangażowana jest nie tylko skóra ale także wątroba i jelita. Najpierw wątroba przekształca toksyny  z form opartych na tłuszczu na formy oparte na wodzie, a następnie jelita usuwają poprzez stolce toksyny na bazie wody.
Biorąc pod uwagę stopień zanieczyszczenia pożywienia, ilość spożywanych wysoko przetworzonych produktów, a także pozom stresu na jaki jesteśmy narażeni każdego dnia regularny detoks organizmu jest koniecznością. Mądre i nieinwazyjne wspomaganie naturalnych procesów oczyszczania zachodzących w ciele jest proste i pozwala w krótkim czasie poprawić samopoczucie i zdrowie.