Święta Bożego Narodzenia to bardzo wyjątkowy czas, na który większość z nas czeka z niecierpliwością. Już wiele tygodni wcześniej rozpoczynają się intensywne przygotowania obejmujące m.in. gotowanie tradycyjnych potraw, kompletowanie idealnych dekoracji stołu, a także pakowanie prezentów. Warto zapoznać się z najciekawszymi pomysłami i poradami dotyczącymi przygotowania się do świąt i odpowiedniego planowania działania, tak aby móc się zrelaksować przed Wigilią.
Przepis na idealny barszcz świąteczny
Barszcz to obowiązkowa potrawa na praktycznie każdym świątecznym stole. Jednak przygotowanie idealnej esencji wbrew pozorom nie należy do najprostszych zadań. Najważniejsze jest znalezienie właściwego przepisu.
Aby przygotować barszcz należy wygospodarować około 2 godziny. Potrzebne będą następujące składniki:
4 litry wody,
50 g suszonych grzybów,
1 cebula,
1,5 kg buraków,
lubczyk,
1 marchewka,
1 pietruszka,
1 seler,
6 liści laurowych,
6 ziaren ziela angielskiego,
4 ząbki czosnku,
1 łyżeczka majeranku,
350 ml zakwasu buraczanego,
1 łyżka soku z cytryny,
1 łyżeczka soli,
1/2 łyżeczki pieprzu
Wykonanie:
W małym garnku zalać suszone grzyby dwoma szklankami wrzątku i wstawić na palnik. Następnie dodać liście laurowe, ziele angielskie i gotować przez około 20 minut.
Obrać cebulę i opalić z każdej strony, a buraki, pietruszkę, marchewkę i seler obrać ze skóry i pokroić w kostkę. Do większego garnka wlać około 4 litry wody, dodać wywar grzybowy, a także pokrojone warzywa i przeciśnięty przez praskę czosnek, sok z cytryny i cebulę oraz lubczyk.
Całość gotować na małym ogniu około godzinę i dodać zakwas buraczany, suszony tymianek oraz przyprawy do smaku. Wszystko wymieszać i zdjąć z ognia. Przestudzony barszcz będzie idealny do spożycia. Aby uzyskać bardziej wyrazisty smak, warto dodać więcej zakwasu buraczanego.

Idealna dekoracja stołu
Mówiąc o świątecznych dekoracjach, z pewnością większość z nas myśli o ubieraniu choinki, ozdabianiu balkonu kolorowymi lampkami czy przygotowywanie stroików. Warto jednak wiedzieć w jaki sposób udekorować świąteczny stół.
Na wigilijnym stole oprócz 12 potraw, powinny się także znaleźć stosowane dekoracje. W pierwszej kolejności należy wybrać właściwą kolorystykę. Cała stylizacja powinna być spójna i harmonijna. Zwykle stawia się na biel, zieleń, czerwień oraz złoto. Te barwy najbardziej kojarzą się ze świętami Bożego Narodzenia.
Na stole warto umieścić stroik lub naturalne gałązki świerku lub jodły. Ponadto z pewnością świetnie sprawdzą się świece i pasujące do całości serwetki i bieżnik. Bazą całej stylizacji będzie obrus. Korzystając z serwet jednorazowych, warto poskładać je w odpowiedni sposób, tak aby same w sobie były zachwycającą dekoracją. Dobrym rozwiązaniem może być wzór choinki lub gwiazdy.
Ponadto, warto zaznaczyć, że sama zastawa może być dekoracją. Interesującą propozycją będą np. białe talerze z motywem świątecznym.
Relaks przed świątecznym szaleństwem
Całe przygotowanie świąt może wiązać się z dużym stresem i nerwami. Porządki, zakupy, prezenty, gotowanie – potrafi być bardzo wymagające. Dlatego, warto zapoznać się z najbardziej interesującymi sposobami na relaks przed Wigilią.
Przede wszystkim dobrym rozwiązaniem jest aromatyczna kąpiel. Wszystkie osoby, które posiadają w swojej łazience wannę, mogą zdecydować się na taką przyjemność. Warto porozstawiać w łazience i zapalić ulubione świeczki zapachowe oraz włączyć relaksującą, spokojną muzykę. Do wanny można nalać pachnącego płynu do kąpieli lub użyć innego specyfiku. Dobrym rozwiązaniem będzie też sól do kąpieli. Aby stworzyć jeszcze lepszy klimat, można zgasić światło. Tak przygotowane domowe SPA z pewnością pozwoli się zrelaksować i zredukować stres oraz zmęczenie. Dodatkowo można też pokusić się o nałożenie specjalnej maseczki do twarzy lub zrobienie peelingu ciała.
Święta już tuż tuż. Warto przygotować się do nich właściwie i z rozsądkiem. Tak, aby był to miły czas spędzony w gronie rodzinnym, a nie stresująca gonitwa.