Pielęgnacja jesienią

https://www.unicornlab.pl/2021/11/10/pielegnacja-jesienia/

Odpowiednia pielęgnacja jest ważna na co dzień, ale w trakcie jesiennych miesięcy warto skupić się na niej szczególnie. Grube warstwy ubrań, wiatr i niskie temperatury to tylko niektóre czynniki, jakie negatywnie wpływają na stan skóry jesienią. Jak zadbać o nią prawidłowo?

O tym warto pamiętać jesienią
Bardzo ważnym elementem jesiennej pielęgnacji jest nawilżenie. Szkodliwe warunki atmosferyczne charakterystyczne dla tej pory roku, powodują suchość skóry. Wpływa to nie tylko na jej wygląd, ale również na komfort funkcjonowania. Aby uniknąć szorstkiej i zaczerwienionej skóry, warto regularnie stosować dobrej jakości kosmetyki nawilżające. Powinny być bogate w składniki takie jak kwas hialuronowy, mocznik, masła i oleje roślinne. Składniki te nawilżają skórę, odbudowują barierę lipidową. Jeśli borykasz się z nieprzyjemnymi objawami suchej skóry, warto wybrać kosmetyk, który posiada składniki łagodzące te objawy. Przykładem takiego składnika jest ekstrakt z rumianku.
Skóra w czasie jesiennych miesięcy narażona jest na czynniki, które ją uszkadzają. Aby umożliwić jej prawidłową regenerację, należy sięgać po naturalne oleje, które są dobrym źródłem kwasów tłuszczowych. To własnie dzięki nim możliwa jest regeneracja warstwy lipidowej naskórka. Kwasy tłuszczowe są również ważne dla przeciwdziałania utraty wody.
Dbanie o skórę to także pewne nawyki. Warto unikać gorących kąpieli, kosmetyków ze składem, który wysusza skórę. Należy także stosować zdrową i dobrze zbilansowaną dietę, a także nawadniać organizm.

Czas na peeling
Jesień to dobry czas na złuszczanie. To właśnie po lecie skóra potrzebuje szczególnej regeneracji. Jesień to także najbezpieczniejszy czas na wykonywanie peelingów. Po takim zabiegu nie należy wystawiać skóry na działanie promieni słonecznych, warto także unikać mroźnego powietrza. Okazuje się więc, że to właśnie jesień jest najlepszym czasem na złuszczanie. Coraz bardziej popularnym sposobem są maski-peeling, które gwarantują:

 • złuszczenie i głębokie oczyszczenie skóry
 • redukcję sebum
 • rozjaśnienie przebarwień
 • odblokowane pory
 • eliminację szkodliwych bakterii
 • gładką skórę
 • redukcję krostek, zaskórników i innych niedoskonałości
 • złagodzenie podrażnień

Stosowanie maski peeling jest niezwykle proste. Wystarczy nałożyć ją na twarz, a po upływie zalecanego czasu, zdjąć maskę za pomocą dłoni z twarzy. Resztki produktu trzeba zmyć wodą. Produkt dobrej jakości posłuży na co najmniej kilka tygodni. Przed zastosowaniem warto zapoznać się z informacjami od producenta, które znajdują się na opakowaniu. Dzięki temu można dowiedzieć się, jak prawidłowo stosować produkt, aby uzyskać najlepsze efekty pielęgnacji.

Składniki, których potrzebuje Twoja skóra
Istnieją takie składniki, które warto zastosować w pielęgnacji skóry jesienią. Oto niektóre z nich:

 • Kwas kojowy – wykazuje działanie antyoksydacyjne, rozjaśnia przebarwienia i dba o to, aby nie powstawały nowe. Regularna pielęgnacja pomoże również w walce ze zmarszczkami, które powstają na skutek działania promieniowania UV.
 • Kwas salicylowy – działa antybakteryjnie, działa korzystnie na zmiany trądzikowe. Warto uwzględnić go w pielęgnacji skóry tłustej i mieszanej.
 • Witamina C – dzięki niej możliwe jest wsparcie wytwarzania kolagenu, który jest potrzebny dla zachowania jędrnej skóry. Dzięki niemu skóra staje się sprężysta i odpowiednio naciągnięta. Witamina C działa również korzystnie dla wyrównania kolorytu skóry.
 • Retinol – mnoży zdrowe komórki skóry, dzięki czemu staje się ona nie tylko piękniejsza, ale również zdrowsza. Retinol reguluje pracę gruczołów łojowych, zapobiega trądzikowi i zaskórnikom.

Pielęgnacja powinna być skuteczna i bezpieczna. Warto pamiętać o tym, że nie każde składniki można ze sobą łączyć. Środków peelingujących nie należy łączyć z retinolem i produktami o działaniu rozjaśniającym. Takie połączenie skutkuje bowiem zaburzeniem warstwy ochronnej skóry. Witaminy C nie powinno stosować się w połączeniu z nadtlenkiem benzoilu, gdyż może to powodować podrażnienia. Takich połączeń, których nie należy stosować jest wiele. Aby zapewnić sobie bezpieczną i skuteczną pielęgnację, należy postępować zgodnie ze wskazówkami, które producenci kosmetyków umieszczają na opakowaniach.