Aromaterapia – jakie mamy sposoby?

https://www.unicornlab.pl/2021/09/30/aromaterapia-jakie-mamy-sposoby/


Aromaterapia polega na wykorzystaniu właściwości olejków eterycznych. Regularne stosowanie pozwala odczuć pozytywne skutki zdrowotne, relaksuje i odpręża. Dostępnych jest wiele olejków, które można wykorzystać w aromaterapii. Istnieje przynamniej kilka jej form, a najważniejsze informacje na ten temat znajdziesz poniżej.

Pozytywne skutki aromaterapii
Aromaterapia wciąż zyskuje na popularności, co nie powinno być powodem zdziwienia. Od wielu lat bowiem wiadomo, iż olejki eteryczne mają wiele pozytywnych dla zdrowia właściwości, które bez wątpienia warto wykorzystać. Regularne stosowanie aromaterapii przynosi pozytywne efekty, w zależności od preferowanej formy oraz użytego olejku eterycznego. Jedne z nich działają orzeźwiająco, inne pobudzająco. Olejki odprężają, ułatwiają zasypianie i mają działanie antydepresyjne. Niektóre z nich określane są mianem afrodyzjaków. Jakie sposoby na skuteczną aromaterapię warto wykorzystać? W kolejnym akapicie znajdziesz kilka propozycji godnych uwagi.


Sposoby na aromaterapię
Aromaterapię można wykonać na co najmniej kilka sposobów. Wśród nich każdy może znaleźć coś dla siebie. Oto najpopularniejsze sposoby na udaną aromaterapię:
Kąpiel – ta forma jest bardzo intensywna, działa na każdy zmysł. Ciepła woda z dodatkiem wybranego olejku wpływa na ciało, a aromat wzmocniony temperaturą wody staje się intensywny. Jeśli lubisz odżywcze kąpiele i potrzebujesz solidnej dawki odprężenia, ta forma aromaterapii sprawdzi się doskonale.
Masaż – w tym przypadku można skorzystać zarówno z domowej aromaterapii jak i wybrać się do salonu masażu. Jeśli jednak nie znasz nikogo, kto jest w stanie wykonać profesjonalny masaż, lepiej skorzystać z usług profesjonalistów w salonie. Ten rodzaj aromaterapii pozwala dodatkowo wykorzystać właściwości fizykoterapii. Po zakończeniu masażu można odczuć odprężenie, spokój i pozytywną energię.
Użycie dyfuzora do olejków eterycznych – warto wybrać urządzenie, które będzie jednocześnie nawilżaczem powietrza. Dyfuzor jest łatwy w użyciu, może stać się elementem aranżacji pomieszczenia. Dzięki niemu przestrzeń zostanie wypełniona zapachem wybranego olejku, a wszystkie osoby przebywające w pobliżu skorzystają z mocy aromaterapii.
Świece zapachowe i kadzidła – to także popularne sposoby na domową aromaterapię. Doskonale sprawdzają się podczas medytacji lub wieczoru z książką lub dobrym filmem.
Inhalacja – trwa krótko i ma bardzo korzystne działanie. Warto ją stosować szczególnie w przypadku walki z przeziębieniem. Inhalacja trwa od 10 do 15 minut. Można wykonać ją poprzez użycie inhalatora lub nachylając się nad ciepłą wodą z dodatkiem olejku eterycznego. Zastosowanie tego sposobu działa korzystnie na skórę twarzy. Inhalacja bowiem odblokowuje i oczyszcza pory.

Właściwości olejków eterycznych
Wybierając olejek do aromaterapii, zwróć uwagę na swoje potrzeby i oczekiwania. Każdy z nich ma bowiem inne właściwości. Warto pamiętać o tym, aby wybierać produkty najlepszej jakości. Dobry skład to gwarancja najlepszego efektu. Oto kilka najpopularniejszych olejków:
Lawendowy – rozluźnia mięśnie, łagodzi stres i pomaga walczyć z bezsennością. Olejek lawendowy łagodzi również bóle głowy oraz stany zapalne skóry.
Rozmarynowy – wykazuje działanie antyseptyczne, warto zastosować go w przypadku cery trądzikowej oraz tłustej. Olejek rozmarynowy orzeźwia i jest uznawany za afrodyzjak. 
Miętowy – niweluje nieprzyjemne napięcia mięśni, pomaga się zrelaksować. Olejek miętowy orzeźwia i łagodzi podrażnienia skóry.
Różany – pomaga w gojeniu ran, łagodzi podrażnienia skóry. Olejek różany polecany jest osobom, które borykają się ze stanami lękowymi lub depresją. Okład z dodatkiem tego olejku łagodzi bóle głowy.
Szałwiowy – pobudza, działa korzystnie na zdolność do zapamiętywania. Olejek szałwiowy łagodzi bóle mięśni i stawów, działa korzystnie na układ oddechowy.


Powyższe przykłady to tylko niektóre z dostępnych opcji. Oferta olejków eterycznych jest naprawdę imponująca, co sprawia, iż każdy może znaleźć aromat odpowiedni dla siebie.