Pielęgnacja twarzy jako profilaktyka przeciwstarzeniowa

https://www.unicornlab.pl/2021/09/15/pielegnacja-twarzy-jako-profilaktyka-przeciwstarzeniowa/

Młoda skóra jest jędrna, elastyczna i pełna blasku. Niewiele osób na tym etapie myśli o jej intensywniejszej pielęgnacji, ponieważ wizualnie nie potrzebuje ona aż tak dużego wsparcia. Niemniej jednak zgodnie z powiedzeniem “lepiej zapobiegać niż leczyć”, warto już na dość wczesnym etapie zacząć myśleć o pielęgnacji twarzy pod kątem starzenia się. Zmarszczki wbrew pozorom zaczynają się pojawiać dość szybko, choć są nieznaczne. Skóra w ledwo zauważalnym tempie zaczyna również tracić na jędrności. Aby nie przegapić odpowiedniego momentu na pielęgnację przeciwstarzeniową, warto wprowadzić ją jak najszybciej.
 
Kiedy pojawiają się pierwsze oznaki starzenia skóry?

Mniej więcej około 25 roku życia, skóra zaczyna się starzeć pod względem fizjologicznym. Zaczynają pojawiać się ubytki w produkcji kolagenu, elastyny czy też kwasu hialuronowego. Zmarszczki zaczynają być widoczne na skórze jednak mniej więcej w okolicy 30 roku życia. Początkowo są to zmarszczki mimiczne, najczęściej zlokalizowane wokół oczu. Oczywiście zmarszczki nie są jedynym objawem starzenia się skóry i warto bez wątpienia o tym pamiętać. Z czasem skóra traci również na jędrności, staje się przesadnie przesuszona, ma skłonności do przebarwień itp.

Kosmetyki przeciwzmarszczkowe – kiedy jest najlepszy czas na ich stosowanie?

Na dobry wygląd w przyszłości, trzeba zacząć pracować już długie lata wcześniej. Najlepiej około 25-30 roku życia, zacząć wprowadzać kremy o działaniu przeciwstarzeniowym. Obecnie na rynku nie brakuje kosmetyków o delikatnym, jednakże skutecznym działaniu w tym zakresie. Bardzo ważne jest aby takie kremy zawierały składniki nawilżające i pomagały odbudowywać barierę lipidową.
Specyficznym kosmetykiem w tym zakresie są kremy pod oczy. Skóra pod oczami jest niezwykle delikatna i starzeje się znacznie szybciej, niż inne obszary naszej twarzy. Z tego względu stosowanie kremów przeciw zmarszczkom, zaleca się już w około 20 roku życia.
W momentach gdy skóra znajduje się w gorszej kondycji, dobrze jest sięgać również po serum. To kosmetyk o skoncentrowanym działaniu, który kojarzony jest głównie z osobami w starszym wieku. Tymczasem zaleca się jego stosowanie również przed 30 rokiem życia w formie krótkich kilkutygodniowych kuracji lub też na stałe w lżejszej formule.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry, aby zapobiec objawom starzenia?

Podstawą pielęgnacji w tym zakresie, jest odpowiednie nawilżanie skóry. Skóra, która ma niedobory w tym zakresie jest szorstka, szybko matowieje, traci na jędrności i ma także większą skłonność do pojawiania się zmarszczek. Warto pamiętać o tym, że nie tylko skóra sucha wymaga takiego nawilżenia, ale każdy jej rodzaj.
Niezwykle istotne w pielęgnacji jest również staranne oczyszczanie skóry. Należy dokładnie usunąć każdego dnia makijaż, korzystać z toniku, aby przywrócić jej odpowiednie ph i stosować kremy, które pomagają w walce z działaniem czynników zewnętrznych.
Ważne jest również chronienie skóry przed promieniowaniem słonecznym, włączenie do codziennej pielęgnacji kosmetyków z przeciwutleniaczami, aby zwalczać wolne rodniki oraz regenerować naskórek, korzystając z kremów służących właśnie tym celom. Ponadto skóra musi mieć odpowiednią ochronę przed zanieczyszczeniami pochodzącymi ze środowiska. Jeśli natomiast chodzi o codzienne przyzwyczajenia to istotne jest również utrzymywanie wagi na odpowiednim poziomie i stosowanie zbilansowanej diety, bogatej we wszystkie składniki odżywcze.

Aby nasza skóra mogła skutecznie bronić się przed złymi oznakami starzenia, dobrze jest stosować kosmetyki z kwasem hialuronowym, który odpowiada za nawilżenie skóry. Bardzo ważny jest również kolagen, który odpowiada za jędrność naskórka, ale ma również działanie nawilżające oraz wygładzające. Witamina C jest natomiast jedynym z najsilniejszych antyoksydantów, pomaga rozjaśniać przebarwienia oraz wzmacnia naczynka krwionośne. Zbawienny jest również retinol, skutecznie niwelujący zmarszczki i poprawiający ogólną kondycję skóry. Wdrożenie takich działań jeszcze przed 30 rokiem życia, może zaowocować pięknym i zdrowym wyglądem skóry w przyszłości.