Jak zadbać o kondycję w wakacje?

https://www.unicornlab.pl/2021/07/28/jak-zadbac-o-kondycje-w-wakacje/

Jeśli na co dzień starasz się być w dobrej formie fizycznej, z pewnością zastanawiasz się, czy wakacyjny wyjazd nie popsuje Twojego treningowego planu. Wiele osób miewa po wakacjach wyrzuty sumienia związane z tzw. zasiedzeniem się lub nabraniem dodatkowych kilogramów. Na szczęście o kondycję w czasie urlopu można zadbać w kilku prostych krokach. O czym pamiętać, aby nie stracić formy przez wakacje?

Zwiedzaj aktywnie
Podstawą zachowania dobrej kondycji jest oczywiście przebywanie w ruchu. Jeśli wybierasz się w nowe miejsce, z pewnością pragniesz poznać je jak najlepiej. Warto wykorzystać swoją ciekawość i ekscytację związaną z nowym otoczeniem. Zamierzając poznać okolicę, wiele osób decyduje się na przemierzanie jej samochodem lub miejską komunikacją. Ty możesz jednak postawić na bieg lub szybki chód. Zwiedzanie na pieszo dostarcza niezwykłych wrażeń i pozwala zanurzyć się w kulturze danego kraju. Wybranie się na poranną przebieżkę lub energiczny spacer może dodatkowo zwiększyć Twój entuzjazm wobec celu podróży.

Jak nie zaprzestać regularnych ćwiczeń?
Z pewnością zdarzyło Ci się doświadczyć sytuacji, w której po wyjeździe konieczne było ponowne przyzwyczajenie się do treningowej rutyny. Jak tego uniknąć? Podczas wakacji pamiętaj o tym, aby wstawać możliwie wcześnie. Nie musisz oczywiście zrywać się z łóżka o świcie. Jeśli późno chodzisz spać, postaraj się wstawać dokładnie po takim czasie, jakiego Twój organizm potrzebuje do wypoczęcia. Jednym z błędów jest dłuższe pozostawanie w łóżku. Może to jednak skutkować nadmierną sennością w ciągu dnia. Jeśli obudzisz się w godzinach porannych, Twój dzień będzie dłuższy. W jaki sposób wpłynie to na kondycję?

Zaoszczędzony czas możesz wykorzystać na krótką, dwudziestominutową serię ćwiczeń. Aby taki plan wypalił, warto odpowiednio się do niego przygotować. Zastanów się nad tym, jaki trening uda Ci się wykonać w danych warunkach. Może to być seria pompek i przysiadów w pokoju hotelowym lub sesja jogi na tarasie. Chcąc uniknąć wymówek w trakcie wyjazdu, zabierz ze sobą strój sportowy. Pamiętaj też, aby nie chować go na dnie torby! Świetnym pomysłem będzie zabranie ze sobą opracowanej listy treningowej. Umieść na niej kilka prostych ćwiczeń. Najlepiej takich, do których nie będzie Ci się trudno zmotywować. Dobre rozwiązanie to wydrukowanie ich na kartce. Dlaczego? W podjęciu aktywności nie przeszkodzi Ci wówczas słabe połączenie internetowe lub wyczerpanie się baterii.

Spraw, aby ćwiczenia były dobrą zabawą
Pozostawanie w ruchu to nie tylko wykonywane z obowiązku serie pompek. Podczas wyjazdu z pewnością natrafisz na bogatą ofertę rozrywkową. Wiele aktywności zapewni unikalne doświadczenia i dawkę ćwiczeń. Na co warto zwrócić uwagę? W miejscach odwiedzanych przez turystów natrafić można na zajęcia z regionalnego tańca, kursy nurkowania z maską lub możliwość wzięcia udziału w popularnych grach sportowych. Jeśli nie interesują Cię takie atrakcje, bez problemu odnajdziesz też standardowe lekcje fitness, jogi lub aerobiku. Sprawdź, czy nie są organizowane przez ośrodek, w którym się zatrzymujesz.

Zwróć uwagę na to, co spożywasz
Przemyślany wybór jedzenia i napojów to bardzo ważny aspekt. Jak uniknąć objadania się wysokokalorycznymi, regionalnymi potrawami? W ciągu dnia pamiętaj o zdrowych przekąskach. Możesz w ten sposób spróbować też miejscowych przysmaków takich jak owoce, orzechy czy wyroby mleczne. Dzięki regularnemu jedzeniu unikniesz napadów tzw. wilczego apetytu i w porze posiłku sięgniesz po mniejszą porcję. Chcąc zachować dobrą formę, zwróć również uwagę na rodzaj i ilość spożywanego alkoholu. Dobrym pomysłem może być wybór wieczorów, w które wypijesz więcej i wykreślenie ćwiczeń z planu na kolejny dzień. Staraj się również sięgać po mniej kaloryczne trunki i unikać drinków z niezdrowymi napojami. Jeśli dana przerwa w podejmowaniu aktywności zostanie wcześniej zaplanowana, nie wybijesz się z rutyny. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu się do wyjazdu i przestrzeganiu kilku prostych zasad z pewnością uda Ci się utrzymać dobrą kondycję.