Jak zdrowo się opalać?

https://www.unicornlab.pl/2021/07/14/jak-zdrowo-sie-opalac/

Słońce jest niezbędne do tego, aby człowiek mógł żyć i funkcjonować na ziemi. To z niego każdego dnia czerpiemy witaminę D. Jednak opalanie się i wystawianie swojego ciała na nadmierną ekspozycję słoneczną, może mieć niekiedy zły wpływ na stan naszego zdrowia. Dlaczego? Przede wszystkim nadmierne wystawianie swojej skóry na działanie promieni słonecznych, prowadzi do oparzeń i wywołuje choroby – między innymi raka skóry. W wielu przypadkach przed skutkami takiego nasłonecznienia, nie są w stanie ochronić nas nawet kremy z najwyższymi filtrami.
Przenikające w głąb skóry promieniowanie UV sprawia również, że uszkadzają się włókna kolagenowe. Tym samym przestaje być ona tak elastyczna i napięta. To natomiast prowadzi do powstawania zmarszczek i szybszego starzenia się skóry. Może ona również rogowacieć, łuszczyć się i mogą pojawiać się na jej powierzchni przebarwienia. U wielu osób nadmierna ekspozycja na słońce prowadzi również do powstawania zaskórników i zaostrzenia trądziku.  Słońce może zatem mieć bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm, ale nadmierne opalanie się sprzyja rozwijaniu się niebezpiecznych chorób i pogarszaniu się stanu skóry. Jak zatem opalać się zdrowo?

Czy solarium do dobra alternatywa dla słońca?
Wielu osobom wydaje się, że wizyta w solarium jest zdecydowanie bezpieczniejszą opcją, niż opalanie się na plaży. Nie jest to jednak prawdą. W trakcie pojedynczej wizyty w solarium, na skórę oddziałuje zdecydowanie więcej promieni UV, niż w trakcie pojedynczego opalania. Jest to “zmasowany” atak na skórę. W efekcie opalenizna faktycznie pojawia się szybciej, ale bardzo negatywnie wpływa na stan skóry. Nie można zatem wizyt na solarium zaliczyć do bezpiecznych alternatyw dla opalania.

Korzystanie z kosmetyków opalających
Jeśli chcemy mieć ładną karnację i nieco ciemniejszą skórę, to warto bez wątpienia zdecydować się na korzystanie z kosmetyków. Oczywiście w dużej ilości one również mogą być dla nas niezdrowe, dlatego warto zdecydować się na ich naturalne odpowiedniki. Często bywają one nieco droższe i może nie zapewniają tak intensywnego efektu, ale ich stosowanie nie wpłynie negatywnie na nasz stan skóry. O jakich kosmetykach mowa?

W przypadku twarzy, warto korzystać przede wszystkim z bronzerów. Można używać je przez cały rok do konturowania twarzy i podkreślania jej kolorytu. Latem natomiast użycie bronzera i samoopalacza na resztę ciała sprawi, że efekt będzie jednolity. Takie bronzery mają zazwyczaj postać sypką i nakłada się je korzystając z pędzla.

Samoopalacze do ciała, mogą mieć bardzo różnorodną formę. Niektóre z nich przypominają po prostu balsam, inne natomiast są w sprayu czy też w piance. Warto wybrać taką formę, którą najłatwiej nam się użytkuje. Na pewno sztuką jest nałożenie kosmetyku tak, aby na ciele nie pozostały żadne nieestetyczne zacieki. Dlatego też należy używać do tego rękawiczek, ponieważ ręce mogą nadmiernie się przebarwić. Gdy nakładamy samoopalacz, na samym początku nie widzimy efektu. Jest on zauważalny dopiero po pewnym czasie. Warto zatem posiłkować się dokładnie instrukcją i nie nałożyć go zbyt dużo. Czasem trzeba skorzystać z samoopalacza nawet kilka razy, żeby osiągnąć opaleniznę odpowiednią dla siebie. Nie warto jednak się w tej kwestii nadmiernie spieszyć ponieważ wówczas możemy uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego.
Czy samoopalacz jest trwały? Zazwyczaj po kilku myciach niestety schodzi ze skóry. Dlatego trzeba regularnie go w nią wmasowywać. Niektóre samoopalacze łatwo zmyć, inne są zdecydowanie bardziej intensywne. Z pewnością bardzo ważne jest to, żeby myć się korzystając z miękkiej gąbki lub też po prostu dłonią. Wówczas nie będzie tak, że na pewnych fragmentach ciała kosmetyk zostanie cały wytarty, a na innych zostanie go bardzo dużo.

Samoopalacze to bardzo dobra alternatywa dla naturalnego opalania, które zajmuje mnóstwo czasu i może prowadzić do poważnych schorzeń. Poza tym dzięki takim specyfikom możemy osiągnąć piękny kolor skóry niezależnie od tego, jaka pogoda panuje za oknem.