Poznaj Witaminę Młodości!

https://www.unicornlab.pl/2021/05/26/poznaj-witamine-mlodosci/

Witamina C ze względu na swoje dobroczynne właściwości często nazywana jest witaminą młodości. Jej działanie jest wielokierunkowe i kompleksowe, dzięki czemu jednocześnie działa na wiele różnych niedoskonałości i problemów cery.

Działanie witaminy C w kosmetykach

Witamina C charakteryzuje się szerokim działaniem na skórę:
– uszczelnia naczynka krwionośne,
– wykazuje właściwości przeciwzapalne, które wynikają ze zmniejszenia aktywności czynnika odpowiedzialnego za tworzenie się cytokin prozapalnych,
– działa rozjaśniająco i rozświetlająco – posiada zdolność hamowania enzymu tyrozynazy, uczestniczącego w tworzeniu się melaniny; to powoduje powstawanie mniejszej ilości barwnika i zredukowanie już istniejących przebarwień,
– wspomaga ochronę przed promieniowaniem UV – zmniejsza rumień, który wywoływany jest przez promieniowanie UVB i wspiera ochronę przed promieniowaniem UVA, które odpowiedzialne jest za powstawanie oznak starzenia, czyli zmarszczek, utratę jędrności itp.,
– jest niezbędna do produkcji włókien kolagenowych – wpływa na syntezę kolagenu typu I i III, które są zasadniczymi składnikami skóry właściwej.

Postać i stężenie witaminy C w kosmetykach

Wybierając kosmetyki z witaminą C, można natknąć się na różne jej postacie, m.in.:
Kwas L-askorbinowy – to aktywna forma, która cechuje się wysoką niestabilnością. Oznacza to, że na skutek czynników zewnętrznych, np. temperatury, światła, traci swoje cenne właściwości. Mimo to jest bardzo skuteczna, daje szybkie efekty rozjaśnienia i wyrównania kolorytu cery. Może jednak powodować podrażnienia.
Palmitynian askorbylu – ta forma witaminy C cechuje się dużą stabilnością, jednak małą aktywnością biologiczną. Wykazuje łagodniejsze działanie, niż czysta forma witaminy C, jednak nie zaleca się jej stosowania na podrażnioną skórę.
Sól magnezowa fosforanu askorbylu – można stosować jej wysokie stężenie, gdyż nie przenika tak łatwo do głębszych warstw naskórka. Mimo łagodnego działania, skutecznie rozjaśnia przebarwienia.
Glukozyd askorbylu – to forma kwasu askorbinowego, która stabilizowana jest cząsteczką glukozy. Dzięki temu witamina C uwalnia się stopniowo i wykazuje głębszą penetrację skóry oraz stabilność w kosmetykach, niż kwas L-askorbinowy, a tym samym wyższą skuteczność działania.

Witamina w preparatach pielęgnacyjnych występuje także w różnych stężeniach. Kosmetyki, które zawierają 100% kwasu askorbinowego występują pod postacią proszku, do którego dodawany jest nośnik, np. peptydy. Zazwyczaj zawartość witaminy C w kosmetykach wynosi od 5 do 20%, choć można spotkać preparaty z zawartością 30% witaminy C. Najlepsze rezultaty można osiągnąć stosując kosmetyk z zawartością powyżej 15% witaminy C. Wykazuje ona wtedy całe spektrum swoich właściwości. Natomiast produkty zawierające niższe stężenie, wykazują jedynie działanie antyoksydacyjne. Preparaty pod oczy zawierają zwykle od 3 do 5% ze względu na cienką i wrażliwą skórę w tych okolicach.

Z czym nie łączyć witaminy C?

Nie łącz kosmetyków z witaminą C, jeśli zawierają :
Hydroksykwasy, np. kwas migdałowy – zaburzają pracę witaminy C, destabilizując ją i zmieniając pH, przez co zmniejszają jej dobroczynne działanie na skórę.
Retinol – hamuje on przeciwrodnikowe działanie witaminy C, utlenia ją, przez co przestaje działać.
Niacynamidem, czyli witaminą B3 – nie należy łączyć tych dwóch składników ze względu na różne pH, w których najefektywniej działają. Ich połączenie może także wywołać zbyt silne działanie rozjaśniające, co może powodować podrażnienia. 
Metale ciężkie – witamina C niszczy wolne rodniki, a w połączeniu z np. miedzią, może zadziałać w przeciwnym kierunku i potęgować tworzenie się wolnych rodników.
Hydrokortyzon – razem z tą substancją witamina C może nasilić wysypkę oraz zwiększać podrażnienie skóry.


Witamina C doceniania jest ze względu na ogromne korzyści dla skóry, jednak warto wiedzieć jaka jej forma jest najbardziej efektywna i jakie stężenie wybrać. Dzięki temu można dobrać odpowiedni produkt do swojej cery i ewentualnych niedoskonałości.