Jak radzić sobie ze stresem?

https://www.unicornlab.pl/2021/04/28/jak-radzic-sobie-ze-stresem/

W dzisiejszych czasach stres jest niemal nieodłącznym elementem naszego życia. Może być związany zarówno ze sferą prywatną, jak i zawodową. Z badań wynika, że nie tylko wpływa na nasze samopoczucie, ale także może przyczynić się do pogorszenia ogólnego stanu organizmu. To z kolei może zostać  wykryte podczas rutynowych badań okresowych. Czy zatem jest coś, co możemy zrobić w zaciszu własnego domu, aby zredukować  stres i przywrócić harmonię w naszym życiu? Oczywiście, że tak, ale wymaga to od nas pewnej systematyczność i wyrobienia konkretnych nawyków. 

Zacznij uprawiać sport!
Nie od dziś wiadomo, że ruch to zdrowie. Nie rzucaj się jednak od razu na głęboką wodę. Jeżeli sport znasz tylko z telewizji, zacznij od spacerów i lekkich ćwiczeń rozciągających. Unikniesz dzięki temu bolesnych kontuzji i nie zniechęcisz się już na starcie. Z czasem możesz przejść do marszu łączonego z bieganiem, aż wreszcie przejść do pełnego biegu. Masz też do dyspozycji takie sprzety, jak rower czy rolki. Możliwości są w zasadzie nieograniczone, ale pamiętaj aby wybrać coś, co będzie sprawiało Ci przyjemność. Nie licz obsesyjnie kalorii i kilometrów! Pamiętaj, że robisz to po to, aby stres rozładować, a nie nakręcać się jeszcze bardziej. 

Zadbaj o siebie! 
Spraw sobie odrobinę luksusu we własnych czterech ścianach. Weź gorącą kąpiel z dodatkiem ulubionych olejków, zapal świece, kadzidełka, włącz ulubioną muzykę. Powiedz bliskim, że potrzebujesz, np. godziny tylko dla siebie i nie ma Cię wtedy dla nikogo. Odpręż się i nie myśl o codziennych obowiązkach. Po prostu ciesz się chwilą, wdychaj ulubione zapachy i słuchaj muzyki. Jeżeli nie masz wanny, podobny rytuał możesz zorganizować pod prysznicem. Zarezerwuj łazienkę tylko dla siebie i korzystaj! Jeżeli masz lampkę, która zmienia kolory, możesz wykorzystać ją do terapii kolorami. 

Przenieś się do świata książek
Nic tak nie odpręża i nie odrywa nas od codziennych obowiązków, jak przeniesienie się do świata książkowych bohaterów. Zanurz się w lekturze, owiń ulubionym kocem, a czas unikaj sobie szklanką ulubionego napoju. Jeżeli w tym momencie masz przed oczami kieliszek wina lub kufel piwa pamiętaj, aby alkohol spożywać w racjonalnych ilościach! Absolutnie nie używaj jego do zapijania smutków! Jeżeli planujesz  dłuższą sesję z ulubioną lekturą, znacznie lepszym wyborem będzie kawa, kakao lub lemoniada w upalne dni. 

Kolorowanki nie są tylko dla dzieci!
Obecnie mamy na rynku ogromny wybór kolorowanek dla dorosłych. Nie jest to żadna fanaberia, czy chwyt marketingowy. Kolorowanie naprawdę pomaga wyciszyć się i uspokoić. Dlatego bez obaw możesz zakupić kolorowanki, które najbardziej Ci się spodobają, a do tego dobrać odpowiedni zestaw kredek, flamastrów, czy farb. Dostępne są zarówno klasyczne mandale, jak i fantastyczne światy zwierząt, kwiatów, czy krajobrazów. Daj się ponieść wyobraźni! Jeżeli masz smykałkę do tego typu zajęć, możesz z czasem pokusić się o zakup obrazów do malowania według kodu liczbowego. Gotowy obraz możesz następnie wykorzystać do dekoracji Twojego wnętrza. Idąc dalej w tym kierunku, możesz spróbować haftu, szydełkowania, czy robienia na drutach. Wszelkie manualne zajęcia, pobudzają naszą kreatywność, a tym samym  odpędzają negatywne myśli. Dodatkowo duma i radość  z ukończonego dzieła, zdecydowanie poprawią Twój nastrój! 

Szczęście na czterech łapach
Ta propozycja jest skierowana wyłącznie do osób odpowiedzialnych i świadomych z czym wiąże się adopcja lub kupno zwierzaka. Zwierzęta mają kojący wpływ na swoich właścicieli, a dodatkowo kochają nas ludzi bezgranicznie! Wymagają jednak pewnych nakładów finansowych, czasowych, a także systematyczności w opiece nad nimi. W zamian dostajemy mnóstwo miłości i radości, której nie sposób do czegokolwiek porównać. Spacer z psem, to także dobra okazja do rozpoczęcia aktywności fizycznej. Z czasem spacery mogą być bowiem coraz dłuższe, za co psiak z pewnością będzie Ci wdzięczny!