Kroki w pielęgnacji twarzy

https://www.unicornlab.pl/2021/04/14/kroki-w-pielegnacji-twarzy/

O zaletach prawidłowej pielęgnacji twarzy powiedziano już wiele. Pomaga zachować młody i zdrowy wygląd, zwalcza niedoskonałości, może zapobiegać powstawaniu zaskórników, przebarwień czy wyprysków. Jest podstawowym działaniem odpowiadającym za regenerację skóry, która w ciągu dnia narażona jest na działanie negatywnych czynników- zanieczyszczenie powietrza, brud i kurz. Co najważniejsze, zdrowa i piękna skóra poprawia samopoczucie i wpływa na samoocenę. Jak prawidłowo dbać o cerę?

Prawidłowa pielęgnacja krok po kroku
Prawidłowa pielęgnacja nie musi być skomplikowana. Wypracowanie dobrych nawyków może wydawać się uciążliwe, ale z czasem (i po pierwszych widocznych efektach) z pewnością stanie się częścią codziennej, urodowej rutyny. Trzeba działać regularnie, kompleksowo i w odpowiedniej kolejności. Świadoma pielęgnacja zapewni niesamowite (albo i lepsze) rezultaty. Dobrze, więc jak to jest z tą pielęgnacją?
Po pierwsze, warto pamiętać, że wszystkie kosmetyki powinny być dostosowane do wieku, typu cery, a także występujących problemów. I co dalej?

Oczyszczanie
Oczyszczanie twarzy to absolutna podstawa. Wieczorny demakijaż zakończony dokładnym myciem twarzy, usunie nie tylko makijaż, ale i wszelkie zanieczyszczenia, które nagromadziły się na skórze w ciągu dnia. Metoda podwójnego oczyszczenia (double cleanse) polecana jest przez dermatologów i najpopularniejszych makijażystów. 
Rano skóra również wymaga oczyszczenia- znajdują się na niej produkty, które zostały nałożone na noc, a także sebum i pot, które powstały w czasie snu. 
Przy demakijażu i myciu twarzy warto wykazać się delikatnością, tak by nie podrażnić skóry, pocieranie lub- co gorsza szorowanie- zdecydowanie odpada. 

Czy peeling to oczyszczanie?
Peeling to także oczyszczanie, ale nie powinien być stosowany częściej niż 1-2 razy w tygodniu. Zbyt częste złuszczanie może podrażnić lub nawet uszkodzić naskórek.  

Tonizacja
Odpowiedni tonik ma dwa podstawowe zadania- oczyścić pory i przywrócić skórze odpowiedni poziom pH, który zaburzony został przez produkty do mycia twarzy. Krok ten jest (niestety) często pomijany, a ma świetny wpływ na cerę. Dzięki tonikowi skóra lepiej wchłania składniki odżywcze z kosmetyków, a więc poprawia ich efektywność. Warto pamiętać, by produkty pielęgnacyjne nakładać na wilgotną twarz, zanim tonik odparuje razem z wodą, która znajduje się w skórze.

Serum
Następny (ważny!) krok to serum, które odżywi skórę, a także złagodzi, wyeliminuje lub zapobiegnie wszelkim problemom z cerą. Ten skoncentrowany preparat najlepiej nałożyć na oczyszczoną twarz, czyli w momencie, kiedy pory są otwarte. Dzięki temu produkt wniknie w głębokie warstwy skóry- o takie działanie przecież chodzi.  
Jak używać serum? Kilka kropel specyfiku należy delikatnie wmasować w skórę twarzy, szyi i dekoltu. Produkt można stosować na dzień i/lub na noc, tak często, jak tego potrzebujemy (ale zgodnie z zaleceniami producenta). Raz na jakiś czas warto zrobić przerwę, bo skóra może przyzwyczaić się do skoncentrowanych dawek produktu.   

Krem pod oczy
Krem pod oczy to specyfik do zadań specjalnych. Skóra w tym miejscu jest niezwykle delikatna i podatna na powstawanie zmarszczek i podrażnień. To ważne, by krem nakładać każdego dnia. Sposób jest niezwykle łatwy- produkt należy delikatnie wklepać, kierując się od zewnętrznej do wewnętrznej strony pod oczami i odwrotnie na łuku brwiowym (od wewnątrz do zewnątrz). Najlepiej użyć serdecznego palca, który ma małą siłę nacisku- skóra będzie pobudzona, ale nie podrażniona.

Produkty do stosowania punktowego (krok opcjonalny)
O ile wszystkie powyższe kroki to podstawa skutecznej pielęgnacji, o tyle produkty do stosowania miejscowego dotyczą głównie posiadaczek cery problematycznej- najczęściej trądzikowej lub z przebarwieniami. Właśnie w tym momencie codziennego rytuału pielęgnacyjnego, powinno się nakładać wszelkie produkty tego typu. 

Nawilżanie
Pielęgnacja nie będzie kompletna, jeśli nie zadbamy o prawidłowe nawilżenie. Dedykowany krem (dopasowany do wieku i typu cery) zabezpieczy przed utratą wody i działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Na dzień stosowane są najczęściej lekkie kremy-  nie obciążają i są idealne pod makijaż. Produkty na noc są zazwyczaj nieco cięższe, bo ich głównym zadaniem jest intensywne nawilżenie i odżywienie.

Filtr przeciwsłoneczny (opcja na dzień)
Ochrona przeciwsłoneczna to bardzo istotna kwestia. Ma ogromny wpływ na cerę- przeciwdziała powstawaniu przebarwień i starzeniu się skóry. Co jednak ważniejsze, działa profilaktycznie w zapobieganiu rakowi skóry. Bez trudu można znaleźć odpowiednie produkty, które sprawdzą się jako baza pod makijaż. Albo jeszcze inaczej- wypróbować krem nawilżający na dzień, który zawiera odpowiedni filtr UV. Sprytne, prawda?
 
Prawidłowa pielęgnacja (w odpowiednich krokach) to podstawa pięknej i zdrowej skóry- pod makijaż lub…zamiast niego. Wyrobienie dobrych nawyków przyniesie niezwykłe korzyści, nie tylko dla wyglądu fizycznego, ale i samopoczucia. Warto pamiętać o najważniejszym- pielęgnacja to nie tylko preparaty do stosowania na zewnątrz. Pielęgnacja to też zbilansowana dieta, odpowiednia ilość wody i aktywność fizyczna- z pożytkiem dla całego organizmu.