10 prostych kroków do bycia less waste w codziennym życiu

https://www.unicornlab.pl/2021/01/11/10-prostych-krokow-do-bycia-less-waste-w-codziennym-zyciu/

Andrea Arria-Devoe: redaktorka z kilkuletnim stażem w Daily Candy, estetka, która zawsze poszukuje tego co najlepsze i najważniejsze, co również odzwierciedla jej szafa oraz wnętrze jej domu w Brentwood, w którym mieszka ze swoim mężem Mikem, dyrektorem handlowym i dwójką
dzieci (Henry, 9; Navy, 4). W jej szafie znajdziemy ubrania marki m.in. Calder Blake, ale nie jest ich dużo, ponieważ przestrzega zasady one in, one out. A blaty kuchenne są czyste i pozbawione bibelotów, choć uwielbia gotować. A co znajdziemy w jej spiżarni? Porządek i zero plastikowych
torebek.

Brak plastiku to świadomy wybór. Około dziesięć lat temu Arria-Devoe zaczęła mieć obsesję na punkcie zbyt dużej konsumpcji plastiku jednorazowego użytku. Jako producent wykonawczy krótkometrażowego filmu dokumentalnego pt. Słomki zaangażowała się i zagłębiła się w ten temat. Okazało się, że sama rezygnacja z plastikowych słomek, przyniosłaby ogromną zmianę dla naszej planety. Z biegiem lat Andrea stała się ekspertką w dziedzinie prostych zasad, które znacznie mogą się przyczynić do ekologizacji naszego domu, a z czasem pozwolą osiągnąć najważniejszy cel: zero waste.

Według Andrei, w zasadzie 3R: reduce, reuse, recycle brakuje jeszcze jednego, istotnego R – refuse, czyli odmów. Produkty z plastiku i innych tworzyw sztucznych są nam tak często oferowane w sklepach, a my kupujemy je bez zastanowienia. Andrea trzyma się swoich zasad, zawsze ma swoją bawełnianą torbę, metalowe słomki i inne ekologiczne przybory. Na stronie goop.com co miesiąc dzieli się swoją ogromną wiedzą. Poniżej znajdziecie jej propozycję 10 prostych zmian, które możecie wprowadzić w życie.

 1. Bądź damą z torbą. Zawsze trzymam milion płóciennych toreb w samochodzie. Kiedy wracam z zakupów, po ich wypakowaniu natychmiast kładę torby przy drzwiach wejściowych. Tym sposobem pamiętam, aby spakować je z powrotem do samochodu. Do zakupów wykorzystuje również niedoceniane bawełniane worki po butach.
 2. Miej ze sobą zestaw naczyń i słomek ze stali nierdzewnej lub trzymaj zestaw przy biurku w pracy. Plastikowe sztućce to jeden z najgorszych przestępców plastiku jednorazowego użytku. Francja aktualnie zakazała ich sprzedaży, tak samo Indie. W przypadku imprez, na których można użyć naczyń jednorazowych, zainwestowanie w dodatkowy zestaw widelców, noży, łyżek i szklanek uniwersalnych jest prostym sposobem na ograniczenie odpadów. Jeśli musisz koniecznie skorzystać z tych jednorazowych, wybierz te, które są z papieru, bambusa lub drewna.
 3. Zakochaj się w swoim kubku do kawy wielokrotnego użytku. Mam obsesję na punkcie KeepCups. Tak, mają plastikową pokrywkę, ale są znacznie lepsze niż jednorazowe kubki, które nie są poddawane recyklingowi. Pomyśl o tym następnym razem, kiedy zapragniesz latte na wynos.
 4. Zrezygnuj z folii. Istnieje mnóstwo opcji, które są nie tylko mniej toksyczne, ale o wiele bardziej estetyczne niż przykrywanie cebuli lub arbuza kawałkiem plastiku. Zwykle wszystko kroję i wkładam
  do szklanego pojemnika, ale jeśli masz mało miejsca lub pojemników, możesz użyć woskowijek. Lub, szczerze mówiąc, nie używaj niczego. Poza drobnym wyschnięciem nic nie stanie się z arbuzem, jeśli zostawisz go na dzień lub dwa w lodówce.
 1. Zamiast ręczników papierowych używaj ściereczek wielokrotnego użytku. Moja rodzina miała do mnie żal z powodu braku ręczników papierowych, ale przyzwyczailiśmy się do życia bez nich i nie
  tęsknimy. Używamy ręczników, serwetek i szmatek.
 2. Zacznij kompostować. Zainwestuj w kosz na kompost, aby uchować resztki owoców i warzyw przed wysypiskiem śmieci (zanim główka sałaty się rozpadnie, musi minąć 25 lat!) Jeśli twoje miasto oferuje pojemniki na odpady bio, wszystko, co musisz zrobić, to wyrzucić resztki do zielonego kosza, gdy twój kompostownik będzie pełny.
 3. Przeorganizuj sposób przechowywania produktów. O wiele łatwiej jest spojrzeć na spiżarnię wypełnioną szklanymi słoikami niż pełną plastikowych i kartonowych opakowań. Będziesz mógł także kontrolować, co musisz zużyć, a co uzupełnić. Zrezygnuj z jednorazowych toreb plastikowych i wybierz torby płócienne (lub torby na buty), aby zaopatrzyć się w orzechy i mąkę. Niektóre sklepy
  pozwalają również wnosić własne słoiki – pamiętaj tylko, aby najpierw je zważyć.
 4. Wybierz mleko w szklanej butelce. Kupuję organiczne mleko Strauss od lat. Jest w tym coś nostalgicznego. Zaopatruje się również u Milkmana, kupując mleko migdałowe co drugi tydzień, jeśli nie robię własnego mleka orzechowego.
 5. Szczoteczki do zębów. Przeszliśmy na szczoteczki bambusowe, aby nie przyczyniać się do 4,7 miliarda plastikowych szczoteczek do zębów, które co roku trafiają na wysypisko.
 6. Papier toaletowy. Who Gives A Crap sprzedaje pojedyncze rolki bez plastikowego opakowania, pakowane w przyjazny dla środowiska papier. Ta australijska firma przekazuje, aż 50 procent swoich
  zysków na budowę toalet w krajach rozwijających się, borykających się ze słabymi warunkami sanitarnymi i związanymi z nimi chorobami.